Голяма част от пазара разчита, че Фед ще поддаде на натиска през последната година за свалянето на лихвите и ще облекчи икономиката. Това заяви Тихомир Каунджиев, портфолио мениджър в "ЕЛАНА Фонд мениджмънт", в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
Анализаторът коментира дали забавянето на икономиката на САЩ, или понижаването на лихвите от Фед ще има по-голямо влияние върху пазарите. Според Каунджиев би било логично първият фактор да определя посоката на пазарите - представянето и резултатността на компаниите. "Разбира се, в момента пазарите са по-скоро втренчени във втория фактор - свалянето на лихвите“, отбеляза той.
"Пазарите като цяло приеха позитивно данните за инфлацията в САЩ от тази седмица, която показа ниво от 2,9% на годишна база. В същото време това ниво е прекалено близо до 3% и показва, че борбата с високите цени все още не е приключила и трендът на инфлацията не е пречупен", каза Каунджиев. И добави, че големите банки от Уолстрийт повишиха вероятността от рецесия в САЩ - JPMorgan оценява тази възможност на около 35%, a Goldman - на 25%. Потреблението остава високо, но ако има забавяне и там, това ще натежи в посока рецесия, коментира гостът в предаването.
По думите му инвеститорите преосмислят част от прогнозите си за лека рецесия и влошаване на икономическата обстановка в САЩ след данните за инфлацията и стагниращия пазар на труда. „Има все по-силно усещане, че предстои намаляване на лихвите и това дава кураж на инвеститорите, че Федералният резерв ще действа, за да ги предпази от лошото развитие на икономическата ситуация. В същото време тече преоценка на цените на акциите и очакванията за печалбите на технологичния сектор и от инвестициите в изкуствения интелект“, коментира събеседникът.
"Има усещането, че инвеститорите вече не гледат с чак толкова розови очила към технологичния сектор и разбират, че все пак той е цикличен и е свързан с общия тренд на икономиката. Преоценява се ефективността на всички разходи, които се правят по отношение на развитието на изкуствения интелект. Вероятно е да видим продължение на тази преоценка и охлаждане към някои технологични акции, тъй като техните оценъчни съотношения са почти на исторически върхове. Пазарната динамика показва ротация от технологичния сектор към по-дефанзивни сектори като здравеопазване и потребителски стоки", посочи анализаторът.
Целия коментар може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 3 месеца Пазарите грешат по дефолт. Но всеки часовник дори и спрелият е точен поне два пъти на ден отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца Не бих заложил на намаление скоро...На месечна база индексът на потребителските цени (CPI) и основният CPI се ускориха през юли. Инфлацията в основните услуги, която представлява 65% от общия индекс на потребителските цени, отскочи от отклонението и отново се ускори рязко; цените на храните се вдигнаха; цените на енергията спряха да падат; и цените на дълготрайните стоки забавиха историческия си спад, според Бюрото по трудова статистика дне отговор Сигнализирай за неуместен коментар