Европейските пазари започнаха седмицата с рязък спад, но ограничиха част от понижението в края на сесията, на фона на глобалните разпродажби на акции, пише CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 приключи деня с 2,2% надолу, след като по-рано беше спаднал с над 3 на сто. Технологичният сектор завърши сесията с 1% понижение.
Таблица: CNBC
Всички сектори и основни борси се оказаха на червено, след секторът за комунални услуги и този на петролните и газовите компании отстъпиха с повече от 3%.
Стратезите посочиха няколко причини за спада в Европа, Азия и САЩ, който започна миналата седмица, включително опасения от рецесия в САЩ и бързо понижаване на лихвите от страна на Федералния резерв, неотдавнашното ястребово решение на Японската централна банка, както и текущо преоценяване на технологичния сектор.
VIX – мярка за очакваната пазарна волатилност, скочи с повече от 100% до 64,06 пункта по време на търговията в понеделник, но после се охади до около 35 пункта, което все още е най-високото му ниво от 2020 г. насам.
Американските акции записаха резки понижения в началото на сесията в САЩ. Dow Jones Industrial Average загуби близо 1000 пункта, или 2,5%, а технологичният Nasdaq Composite отстъпи с 2,6%.
Пазарите в Азиатско-Тихоокеанския регион поведоха разпродажбите в понеделник. Японските акции навлязоха в мечи пазара, а Nikkei 225 загуби 13,4%, записвайки най-лошия си ден от 1987 г. насам. По-широкият индекс Topix също претърпя поражение, като спадна с 12,23%.
Междувременно йената нарасна до най-високото си ниво спрямо долара от януари, докато американските държавни ценни книжа поскъпнаха.
Междувременно стана ясно, че търсенето на услуги във Великобритания се е повишило през юли, нараствайки до 52,5 пункта от 52,1 пункта през предходния месец. Съответните данни за Италия и Испания също показват устойчив растеж в сектора, но с по-бавни темпове от предходните месеци.