Японският индекс Nikkei 225 прекъсна тридневната си серия от повишения и спадна с над 2%, след като достигна рекордно високи стойности през предходната сесия, предаде CNBC.
В началото на петъчния ден йената внезапно поскъпна спрямо долара след публикуването на данните за инфлацията в САЩ, което накара анализатори и търговци да заподозрат възможна намеса от страна на Министерството на финансите на страната. Около 12:00 ч. токийско време японската валута се търгуваше на ниво 158,55 за щатски долар, след като в края на борсовата сесия в четвъртък беше на ниво около 161,52 за долар. По-късно в петък йената отново отслабна до ниво от 159,21 за долара.
Японският заместник-министър на финансите по международните въпроси Масато Канда заяви, че властите в Страната на изгряващото слънце ще предприемат действия при необходимост на валутния пазар. Ройтерс съобщи още, че Канда е заявил, че последните движения на йената са били донякъде бързи, но е отказал да коментира дали властите са се намесили в динамиката ѝ.
Nikkei се понижи с 2,45% и затвори на ниво от 41 190,68 пункта, докато широкият показател Topix отстъпи с 1,1% и завърши борсовата сесия при 2894,56 пункта
Южнокорейският показател Kospi изостана с 1,18% до 2857 пункта, докато измерителят на компании с малка пазарна капитализация Kosdaq се понижи с 0,24%, завършвайки на ниво от 850,37 пункта.
За разлика от тях, хонконгският индекс Hang Seng напредна с 2,7%, докато индексът CSI 300 в континентален Китай се повиши с 0,12% и завърши на ниво от 3472,4 пункта.
Понижението идва в момент, когато данните за износа на Китай надминаха очакванията. Той е нараснал с 8,6% на годишна база през юни в сравнение с прогнозата за 8% ръст, направена в анкета на Ройтерс сред икономисти. Това е и повече от отчетения през май рът от 7,6 на сто. Вносът обаче се е понижил с 2,3% в сравнение с юни миналата година, докато очакванията бяха за повишение от 2,8 на сто.
Деноминираният в долари търговски излишък на Китай се е увеличил до 99,05 млрд. долара, което е повече от регистрираните 82,62 млрд. долара през май и надхвърля прогнозите за 85 млрд. долара.
Загуби се наблюдаваха и в Тайван, като измерителят Taiex също спадна с почти 2%, след като акциите на Taiwan Semiconductor Manufacturing Company и Foxconn поевтиняха съответно с повече от 3% и 4%.
Австралийският индекс S&P/ASX 200 се повиши с 0,8% и затвори на ниво от 7959,3 пункта, поставяйки нов исторически връх в края на борсовата сесия.
В четвъртък в САЩ пазарите отбелязаха понижения, дори и след като стана ясно, че инфлацията в страната през юни е достигнала най-ниското си ниво от около три години насам, а това дава възможност на Федералния резерв да намали лихвените проценти в обозримо бъдеще.
Индексът на потребителските цени е нараснал с 3% на годишна база или по-малко в сравнение с 3,3% през май.
Основната инфлация, която изключва волатилните цени на храните и енергоносителите, се е ускорила до 0,1% на месечна база и до 3,3% спрямо година по-рано, в сравнение със съответните прогнози за 0,2% и 3,4%.
В САЩ широкият пазарен показател S&P 500 отстъпи от рекордните си стойности и спадна с 0,88%. Технологичният измерител Nasdaq Composite, който също достигна рекордно високи стойности по-рано през сесията, се понижи с 1,95%. Индексът на сините чипове Dow Jones добави 0,08 на сто.