IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Петролът поевтинява заради намаляването на опасенията за доставките*

Намалението на цената обаче беше ограничено от изслушването на председателя на Фед Джером Пауъл в Конгреса

09:13 | 10.07.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Цената на петрола се понижи в сряда, след като инфлацията в най-големия вносител на суров петрол - Китай, се оказа по-слаба от очакваното. На този фон трейдърите преценяваха нарастващата възможност за сключване на споразумение за прекратяване на огъня в Газа, като преговорите ще бъдат подновени по-късно през деня, предава Ройтерс.

Фючърсите върху суровия петрол сорт Брент поевтиняха с 27 цента, или 0,3%, до 84,39 долара за барел, след като цената им спадна с 1,3% през предходната сесия. Фючърсите върху американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поевтиняха с 20 цента, или 0,25%, до 81,21 долара за барел. В понеделник тяхната цена спадна с 1,1 на сто.

И двата договора загубиха около 3% през предходните три сесии заради признаците, че енергийната индустрия в Тексас се е отървала сравнително невредима от урагана "Берил".

Петролните и газовите компании възобновиха някои операции във вторник. Някои пристанища отвориха отново, а повечето производители и съоръжения увеличиха производството си, въпреки че някои съоръжения претърпяха щети и електрозахранването все още не е напълно възстановено.

"Очакванията за отслабване на напрежението в Близкия изток и по-слабите от пргонозираното данни за индекса на потребителските цени в Китай за юни оказаха натиск върху цените на „черното злато“ днес", заяви независимият пазарен анализатор Тина Тенг.

Потребителските цени във втората по големина икономика в света са нараснали за пети месец през юни, но не оправдаха очакванията, докато дефлацията на производствените цени се е запазила.

Що се отнася до Близкия изток, днес в Доха ще бъдат подновени преговорите за постигане на прекратяване на огъня във войната в Газа с участието на ръководителите на разузнавателните служби на Египет, САЩ и Израел.

Цената на петрола се понижи в понеделник, обръщайки посоката след четири седмици на ръст, тъй като надеждите за споразумение за прекратяване на огъня в Газа намалиха опасенията за свиване на предлагането.

Според пазарни източници, които се позоваха на данни на Американския петролен институт във вторник, запасите от суров петрол и бензин в САЩ са намалели миналата седмица, което показва, че търсенето на горива през лятото е стабилно и води до възстановяване след дни на спад.

Данните на API показаха, че запасите от суров петрол са намалели с 1,923 млн. барела през седмицата, приключила на 5 юли. Запасите от бензин са намалели с 2,954 млн. барела. Въпреки това доставките на дестилати са се увеличили с 2,342 млн. барела.

В доклад на Американската администрация за енергийна информация (EIA) от вторник също се прогнозира, че търсенето на „черно злато“ в световен мащаб ще надхвърли предлагането през следващата година, въпреки че предишната прогноза сочеше излишък.

Намалението на цената на петрола обаче беше ограничено от изслушването на председателя на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл в Конгреса, което подсказа, че аргументите за намаляване на лихвените проценти стават все по-силни.

По-ниските разходи по заемите би трябвало да стимулират икономическия растеж, а оттам и потреблението на петрол.

След коментарите на Пауъл инвеститорите продължиха да виждат близо 70% вероятност за намаляване на лихвените проценти от страна на Фед през септември.

"В изказването си пред Сената Пауъл потвърди подобрението на данните през последното тримесечие, като в същото време заяви, че още добри данни ще повишат доверието в инфлационните перспективи", заявиха анализаторите на ANZ.

*Данните са актуални към 9.00 ч. българско време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:14 | 10.07.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още