IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Подценени ли са малките акции в САЩ?

Те са се представяли толкова зле спрямо по-големите само в два други момента след дотком балона

18:00 | 13.07.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Веднъж годишно има момент на американския фондов пазар, когато по-малките компании напомнят за себе си. Тази година това дойде в края на юни с годишните промени в индекса Russell 2000 на акциите с малка капитализация, пише пазарната редакторка за САЩ на Financial Times Дженифър Хюз.

„Реконституирането на индексите Russell“ генерира около 50% скок в общите дневни обеми на търговия на американския пазар, тъй като фондовете в размер на 10,5 трлн. долара, които следват фамилията индекси на FTSE, коригират своите притежания.

Но това вероятно беше малка утеха за следващите малките акции, които напоследък преживяха трудности. Те се представиха по-слабо от големите и по отношение на вниманието на инвеститорите бяха изцяло засенчени от мегакапитализации като Nvidia, която има стойност приблизително колкото целия индекс Russell 2000.

„Направих две пътувания в Европа през последните около 15 месеца, разговаряйки с европейски инвеститори за преместване на малко пари към по-малките капитализации в САЩ. Те просто нямат стимул да го направят“, коментира Стивън Десанктис, стратег за американски акции в Jefferies. Той казва, че възгледът е „защо да променяме това, което работи, за да предприемем нещо, което се надяваме да работи?“

Подобен е случаят с разговорите с много американски инвеститори, които съм водила, които са склонни да се придържат към перспективите на Nvidia отново да надмине прогнозите за печалба. Но все още има хора, които изтъкват предимствата на малките акции.

„Малките капитализации са чудесен инструмент за диверсификация – и ликвиден в сравнение с много алтернативни класове активи като хедж фондове, непублични акции и недвижими имоти“, посочва Филип Грийнблат, портфолио мениджър и старши анализатор в Easterly Investment Partners.

Дори тези, които не влагат пари, си струва да обърнат внимание на по-малките компании. Те често предоставят по-добри сигнали за реалната икономика от гигантите, които могат да се възползват от всеобхватни тенденции като текущия глад за генеративен изкуствен интелект.

От инвестиционна гледна точка здравето на пазара за по-малките компании също е важно. Russell 2000, а не индексът на големите акции S&P 500, се цитира най-често като бенчмарк от банкери, помагащи за извеждането на компаниите на борсата, тъй като това е пазарният индекс, към който повечето нови листвания вероятно ще се присъединят.

Досега тази година Russell 2000 е нагоре само с 1% в сравнение с 16% за S&P 500. Неговите компоненти, след корекциите през юни, варират от FTAI Aviation (с капитализация от 10,7 млрд. долара), компания за поддръжка на реактивни двигатели, която имаше по-голяма възвръщаемост от Nvidia през последната година, до 77-годишната Richardson Electronics (с капитализация от 160 млн. долара) - дистрибутор на специално оборудване.

Сравнете движението на Russell 2000 и S&P 500 за период от шест месеца и ще видите, че малките акции са се представяли толкова зле спрямо по-големите си братовчеди само в два други момента след дотком балона от 2000 г.

В дългосрочен план обаче възвръщаемостта от големите и малките акции е много по-сходна. И така, какво ще е необходимо, за да бъдат привлечени инвеститорите надолу по стълбата на пазарната капитализация този път?

Известна сигурност относно тайминга и обхвата на намаляването на лихвените проценти от Федералния резерв е може би най-големият аргумент за потенциалните купувачи.

„Фед ще намали лихвите, или защото вървим към рецесия, или защото инфлацията се забавя и можем да рестартираме икономическия растеж. Не мисля, че хората все още знаят кое ще се случи“, коментира Питър Краус, основател на компанията Aperture Investors, която е активен мениджър. „Ако смятате, че идва рецесия, тогава големите акции са добра инвестиция. Но ако няма такава, тогава малките могат да нараснат драстично.“

Анализаторите прогнозират повишаване на печалбите за компаниите с малка капитализация по-късно тази година и през 2025 г., с проясняването на икономическите перспективи.

„Инвеститорите все още не са имали причина да се пренасочват“, казва колегата на Краус Брад Макгил, портфолио мениджър на фонда за акции с малка капитализация на фирмата. „Рискът е да попаднете в капана на мисленето, че можете да купите дъното, но повечето хора всъщност не могат. Проблемът с чакането е, че исторически разликата във възвръщаемостта се затваря много бързо.

Сезонът на отчетите за второто тримесечие може да разклати някои убеждения. Дори ако компаниите с малка капитализация не покажат подобряващите се резултати, прогнозирани за по-късно тази година, се очаква ръстът на печалбите на много от предпочитаните големи акции да се забави.

„Няма спор, че това са страхотни компании. Въпросът обаче е дали са добри акции“, казва ДеСанктис. „Ако ръстът на печалбите се ускори, имате избор. Можете да намерите други любимци, които имат двуцифрен ръст на печалбата, но са много по-евтини.“

Така че следете за покачване на Russell 2000 с напредването на годината. Признаците за повишен интерес толкова надолу по протежение на пазарната капитализация предполагат големи промени в мисленето на инвеститорите, завършва Хюз.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:31 | 13.07.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още