Цените на петрола се понижават в четвъртък, тъй като инвеститорите са предпазливи поради очакванията за по-ниско търсене. Данните за заетостта и бизнеса в САЩ в сряда се оказаха по-слаби от прогнозираното, което сигнализира, че икономиката на най-големия потребител на „черно злато“ в света се охлажда, предава Ройтерс.
Фючърсите върху суровия петрол сорт Брент се понижават с 48 цента, или 0,55%, до 86,86 долара за барел, а фючърсите върху американския West Texas Intermediate (WTI) - с 51 цента, или 0,62%, до 83,36 долара за барел.
Пазарната активност днес ще бъде намалена заради Деня на независимостта в САЩ.
Доставките на американски суров петрол, предназначени за Европа, спаднаха до двугодишно дъно през юни, тъй като европейските купувачи купуваха по-евтин регионален и западноафрикански петрол, макар че известно възстановяване на покупките през юли и август все още може да се случи.
В подкрепа на по-ниските очаквания за търсенето бяха данните от вчера, които показаха, че подадените първоначални молби за помощи при безработица в САЩ са се увеличили през миналата седмица, а броят на хората в списъците на безработните е нараснал допълнително към края на юни.
Отделно от това докладът на ADP за заетостта показа, че заетите в частния сектор са се увеличили със 150 хил. работни места през юни, което е под консенсусните прогнози за увеличение със 160 хил. и след като през май те нараснаха със 157 хиляди.
Като допълнителен признак за загуба на инерция в икономиката индексът ISM Non-Manufacturing, измерващ активността в сектора на услугите в САЩ, спадна до четиригодишно дъно от 48,8 пункта през юни, което е доста под очакванията за 52,5 пункта, на фона на рязък спад на поръчките.
Според анализатори обаче по-слабите икономически данни могат да допринесат за това Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти. Това е ход, който би се отразил благоприятно на петролните пазари, тъй като по-ниските разходи по заемите биха могли да стимулират търсенето.
*Данните са актуални към 9.00 ч. българско време.