Широкият измерител S&P 500 записа четвърти пореден рекорд в края на сесията, а инвеститорите бяха под влиянието на нови данни, показващи, че инфлационният натиск може би отслабва, предава CNBC.
S&P 500 се повиши с 0,23% до ниво от 5433,74 пункта, а технологичният показател Nasdaq Composite напредна с 0,34% и завърши деня на ниво от 17 667,56 пункта. Както S&P, така и Nasdaq записаха четвърти пореден рекорд в края на търговията.
В същото време Dow Jones Industrial Average се представи по-слабо, като се понижи с 65,11 пункта до ниво от 38 647,10 пункта.
S&P 500 и Nasdaq достигнаха рекордни нива тази седмица, подкрепени от нови данни, които показаха признаци на отслабване на инфлационния натиск.
Индексът на производствените цени спадна с 0,2% през май спрямо предходния месец. Икономисти, анкетирани в допитване на Dow Jones, очакваха повишение с 0,1%. Докладът беше публикуван само ден след като Бюрото по трудова статистика съобщи, че индексът на цените на потребителските стоки за май е бил под очакванията на Wall Street.
Данните в четвъртък следват и решението на Федералния резерв за лихвите. Фед запази непроменени лихвените проценти, но отбеляза, че е постигнат напредък на инфлационния фронт. Но централната банка намали очакванията си за 2024 г. на едно от предвижданите преди това три понижения на лихвите.
„Можем да премахнем възможността за повишаване на лихвите от сегашното ниво. Това в нашата рамка е подкрепящо за цените на акциите и на кредитите“, коментира Закари Хил, ръководител на отдела за портфолио управление в компанията Horizon Investments. „Основното ни очакване в момента е, че ще фондовите пазари ще запазят възходящата си траектория“, допълва той.
Книжата на Broadcom поскъпнаха с над 12%, след като производителят на чипове надмина очакванията за фискалното второ тримесечие и обяви сплит на акциите си 10 към 1. От друга страна цената на акциите на Dave & Buster’s Entertainment намаля с близо 11%, след като приходите на компанията за първото тримесечие не отговориха на очакванията.
Книжата на Generac и Paramount Global поевтиняха съответно с 4,6% и 6,9% и двете компании бяха сред губещите в S&P 500. Цената на акциите на компанията за стрийминг на видео спаднаха, след като National Amusements прекрати разговорите си със Skydance по предложено сливане.
Цената на акциите на Salesforce и на Amazon е надолу съответно с 2,9% и 1,6% и допринесе за спада на Dow.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижава до съответно 4,248% и 4,401%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от други шест основни валути, прибави 0,54% до 105,21 пункта. Еврото се разменя за 1,074 долара, а паундът се търгува на ниво от 1,276 долара. Спрямо йената щатските пари се разменят за 156,99 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола остана непромемена след новата поредица от икономически данни, която показа, че инфлацията в САЩ се забавя и това може да открие пътя към понижаване на лихвите от Фед в подкрепа на икономиката.
Контрактите върху американския лек суров петрол WTI с доставка през юли прибавиха 12 цента до 78,62 долара за барел. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент с доставка за август поскъпнаха с 15 цента до 82,75 долара за барел.
Американските фючърси върху златото отбелязаха спад от 1,7% до 2315,40 долара за тройунция.