Основните щатски борсови индекси приключиха сесията без единна посока, след като Федералният резерв на САЩ реши да остави непроменена основната си лихва и сигнализира, че ще направи една низходяща корекция на своята парична политика до края на годината, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отчете спад от 0,09 на сто до 38 711,84 пункта.
Широкият измерител S&P 500 напредна с 0,85 на сто до 5420,95 пункта, записвайки исторически силна сесия.
Технологичният показател Nasdaq Composite записа повишение от 1,53 на сто до 17 608,44 пункта.
Пазарите отразиха решението на Фед да запази непроменена лихвата по федералните фондове в диапазона от 5,25% до 5,5 на сто.
Все пак Фед сигнализира, че очаква да намали лихвите само веднъж до края на годината в сравнение с трите намаления, които представителите на регулатора прогнозираха през март.
Сега централните банкери очакват общо четири лихвени съкращения през 2025 г., което е повече от предишните оценки за три низходящи корекции.
След края на заседанието гуверньорът на Фед Джером Пауъл заяви, че е налице скромен напредък към целта от 2% инфлация. „Ще трябва да видим повече добри данни, за да затвърдим увереността си, че инфлацията се движи устойчиво към 2-та процента“, категоричен е той.
Пауъл описа общия пазар на труда като силен, но постепенно охлаждащ се, сравнявайки го със състоянието на пазара на труда в разгара на пандемията.
По-рано през деня беше публикуван и докладът за инфлацията в САЩ, който показа, че индексът на потребителските цени не се е повишил през май, като инфлацията леко е отслабила упоритата си хватка върху икономиката на страната.
Основните щатски борсови индекси в края на сесията на 12 юни.
Индексът на потребителските цени остана непроменен на месечна база. На годишна база той е нараснал с 3,3%, сочат публикуваните в сряда данни. Икономистите, анкетирани от Dow Jones, очакваха месечен ръст от 0,1% и годишен темп от 3,4%.
Акциите на технологичните компании поведоха ръстовете на Wall Street. Книжата на Microsoft поскъпнаха с 1,94 на сто, докато тези на Nvidia и Apple прибавиха съответно 3,55% и 2,86% към стойността си.
Цената на акциите на Tesla се повиши с 3,88 на сто.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижи съответно до 4,328% и 4,487 на сто.
Доларовият индекс, който измерва силата на американски пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, се понижи с 0,5 на сто до 104,71 пункта.
На петролните пазари цената на сорт Брент се повиши с 0,72 на сто до 82,51 долара за барел. Фючърсите върху американския лек петрол WTI поскъпнаха с 0,64 на сто до 78,40 долара за барел.
Цената на златото се повиши с 1,2 на сто до 2354,8 долара за тройунция.