IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Инвеститорите трябва да влязат в главата на Тръмп

Имиграционната и митническата му политики заплашват да върнат инфлацията в САЩ

17:18 | 03.06.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Инвеститорите обикновено са в състояние да игнорират шума от националната политика и да се съсредоточат върху по-суха материя като корпоративните печалби или детайлите на паричната политика, което им позволява да запазят хладнокръвие около кичозната драма и ярките светлини на изборите, пише колумнистката на Financial Times Кейти Мартин.

Предстоящата предизборна кампания в Обединеното кралство, например (изборите бяха насрочени за началото на юли – бел. прев.), едва ли ще остави сериозна или трайна следа върху акциите и облигациите в страната. Трудно е да се намери инвеститор с фокус върху изборите за Европейски парламент (ЕП), които предстоят в началото на юни. „Намаленото им значение“ за инвеститорите произтича от „беззъбия“ характер на ЕП, казва германският мениджър на активи DWS. Сурова, но справедлива оценка.

Уравновесени стратези пък обявиха, че е безразсъдно инвеститорите да заемат позиция по отношение на политиката в САЩ. В края на краищата общоприетият възглед през 2016 г., че победа на Доналд Тръмп ще навреди на американските акции, се оказа далеч от истината.

Но с наближаването на президентските избори в САЩ през ноември тази нагласа за запазване на спокойствие и продължаване на обичайното поведение вероятно ще се промени. Отчасти това се дължи на потенциално високите залози на фискалната политика в Америка. Неконтролираните щедри държавни разходи представляват риск за стабилността на американските държавни облигации, основата на световната финансова система. Разумните хора обаче може да са на различно мнение колко проблеми може да причини това. Облигациите вече се търгуват на малко по-ниски нива, отколкото предполагат перспективите за основната лихва на Федералния резерв, което означава, че някои рискове вече са калкулирани.

По-голямата и често подценявана разделителна линия за пазарите относно политиката на САЩ е имиграцията. Това е непозната територия с високи залози и двама кандидат-президенти, очертаващи коренно различни позиции.

Мениджърите на фондове бяха изненадани от няколко големи развития след пандемията. Едно беше устойчивостта на могъщия американски потребител, подкрепен от изненадващо стабилните спестявания на домакинствата след локдауните. Друго бе икономическата подкрепа, предоставена от фискалната експанзия на САЩ. Но най-голямото беше огромният поток от мигранти към САЩ - над 3 милиона души през 2023 г., в сравнение с 1 милион, прогнозирани преди пандемията, според Бюджетната служба на Конгреса.

Обикновено инвеститорите виждат имиграцията като донякъде неприятен, разделящ въпрос, който е подходящ за политиката, но не и за пазарите. Увеличението ѝ обаче е достатъчно голямо, за да бъде значимо за портфейлите. Имиграцията направи икономиката на САЩ по-голяма, генерирайки повече потребление. Но също така постави капак на исканията за повишаване на заплатите, като на свой ред помогна да се намалят нивата на инфлация и подхрани очакванията, че лихвените проценти може скоро да паднат. Някои анализатори смятат, че това е помогнало за потискане на основната инфлация в САЩ (без храните и енергията – бел. прев.) с половин процентен пункт.

„Имиграцията беше ключов фактор миналата година“, коментира Грег Питърс, съглавен инвестиционен директор в PGIM Fixed Income. „Това разширяване на предлагането на работна ръка облекчи натиска и позволи известна дезинфлация. Част от изключителността на Америка се греди на имиграцията“, посочи той.

Клонът на Фед в Канзас Сити заяви през май, че „забележителното“ възстановяване на имиграцията след края на ограниченията за пътуване през 2022 г. и 2023 г. „изглежда е помогнало за облекчаване на сериозния недостиг на персонал в определени индустрии, който беше широко разпространен по време на волатилния период на пандемията“.

Навигирането сред пазарите през останалата част от годината изисква инвеститорите да изпълнят почти невъзможната задача да влязат в главата на Тръмп. По време на предизборната си кампания той говори за желание за масови депортации, за да се противодейства на имиграцията, която според него „трови кръвта“ на САЩ. Той сериозно ли го мисли? Някои политически анализатори се опасяват, че е така. Бизнес групи изразяват тревога, заявявайки, че всяка значителна репресия срещу имиграцията би прекъснала важен източник на евтина работна ръка.

Въпросът не е изцяло бинарен. Президентът Джо Байдън също е подложен на натиск от демократите да се справи с рекордно високите нива на миграция от южната граница на страната.

Инвеститорите наблюдават внимателно. „Сценарият, при който акциите биват катурени зад борда, броди в политиката“, казва Майкъл Кели, ръководител на отдел в PineBridge Investments. Две от любимите теми на Тръмп – наказателните мита върху вноса и твърдата позиция по граничните въпроси – са потенциални източници на завръщане на инфлацията, което може да постави повишаването на лихвените проценти отново на дневен ред.

Очаквайте този въпрос да бъде „на преден план, когато приближаваме президентските избори“, отбеляза икономическият екип на Deutsche Bank.

Политиката няма значение за пазарите, докато в един момент не започне да има. Инвеститорите няма да имат друг избор, освен да се потопят в некомфортната реалност на реториката на Тръмп през следващите месеци, завършва Мартин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:18 | 03.06.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още