Цената на петрола се понижава във вторник, тъй като инвеститорите очакват упоритата инфлация в САЩ и по-високите лихвени проценти да потиснат потребителското и промишленото търсене, предава Ройтерс.
Фючърсите върху суровия петрол сорт Брент поевтиняват с 44 цента, или 0,53%, до 83,27 долара за барел. Фючърсите върху американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поевтиняват с 51 цента, или 0,64%, до 79,29 долара за барел.
И двата бенчмарка се понижиха с по-малко от 1% в понеделник, след като представители на Федералния резерв на САЩ заявиха, че очакват да видят повече признаци за забавяне на инфлацията, преди да обмислят намаляване на лихвените проценти.
„Опасенията за по-слабо търсене доведоха до повече продажби, тъй като перспективата за намаляване на лихвите от страна на Фед изглежда по-далечна“, заяви анализаторът Тошитака Тазава от Fujitomi Securities.
В понеделник заместник-председателят на Фед Филип Джеферсън заяви, че е твърде рано да се каже дали забавянето на инфлацията е дълготрайно. Председателят на Фед в Атланта Рафаел Бостик пък посочи, че ще е „необходимо известно време“, за да може централната банка да бъде уверена, че забавянето на растежа на цените е устойчиво.
По-ниските лихвени проценти намаляват разходите по заемите, освобождавайки средства, които биха могли да стимулират икономическия растеж и търсенето на „черно злато“.
От друга страна, пазарът изглежда слабо засегнат от политическата несигурност в две основни страни производителки на петрол. Иранският президент Ебрахим Раиси, потенциален наследник на върховния лидер аятолах Али Хаменей, загина при катастрофа с хеликоптер, а престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман отложи пътуване до Япония заради здравословното състояние на баща си.
„Смъртта на иранския президент и здравословният проблем на саудитския крал не изглежда да влияят много на пазара, тъй като не е ясно дали ще имат непосредствено въздействие върху енергийната политика“, смята Тазава.
Инвеститорите се фокусират и върху доставките от Организацията на страните износителки на петрол и нейните филиали, известни заедно като ОПЕК+. Членовете на организацията ще заседават на 1 юни, за да определят политиката на добив. Те ще обсъдят и дали да удължат доброволното съкращаване на добива на някои членове с 2,2 млн. барела на ден.
*Данните са актуални към 9.00 ч. българско време.