Цената на биткойна отново падна под 62,5 хил. долара в понеделник, след като за кратко се възстанови от разпродажбите през уикенда. Те бяха разпалени от подновеното напрежение в Близкия изток след атаката на Иран срещу израелски цели.
Около 9:30 ч. българско време най-голямата криптовалута по пазарна капитализация изтрива 4,6% от цената си до 63 001 долара. Етерът също поевтинява с 4,9% до 3070 долара. Спадовете се задържат и на по-широкия криптопазар.
Цената на биткойна през последното денонощие. Графика: CoinGecko
Моментът е напрегнат за по-рисковите активи - в понеделник водещите индекси на Wall Street завършиха сесията с понижения. Dow се понижи с 248 пункта, или 0,65%, и в крайна сметка записа шестия си пореден ден на червено – поредица невиждана от юни. Широкият индекс S&P 500 отстъпи с 1,2%, а технологичният Nasdaq Composite потъна с 1,79%.
Подкрепа на криптопазара не можа да окаже и новината от понеделник, че властите в Хонконг са дали одобрение за пускането на спот етер и биткойн борсово търгувани фондове (ETF). По-рано през деня някои от емитентите съобщиха, че имат зелена светлина за търговия с инструментите.
Спот биткойн ETF-ите, които започнаха да се търгуват в САЩ от началото на годината, оказаха значителна подкрепа за цената на най-старата криптовалута, която през март достигна рекордните 73,7 хил. долара.
Оттогава интересът към инструментите намалява, но все пак остава значителен.
Според пазарни данни на 15 април не е имало отлив на капитал от друг ETF, освен от този на Grayscale (GBTC). Миналата седмица общият нетен отлив на средства е бил в размер на 82,5 млн. долара, като основна част от него е била именно от GBTC, съобщава CoinDesk.
„Въпреки движението в посока надолу търгуваните обеми остават силни, като спот биткойн ETF-ите записват седмични търгувани обеми от приблизително 16,2 млрд. долара, средно 3,2 млрд. долара на ден“, коментира Матео Греко, анализатор на Fineqia, в бележка до CoinDesk. „Общият обем на търговия от началото досега възлиза на около 212 млрд. долара със среден дневен обем на търговия от приблизително 3,3 млрд. долара“, допълва той.