Голяма част от основните европейски борсови индекси приключиха последната сесия за седмицата с ръстове на фона на оптимизма сред инвеститорите относно решенията на Английската централна банка (АЦБ) и регулатора на Швейцария, съобщава CNBC.
Общоевропейският бенчмарк Stoxx 600 напредна с 0,02% до 509,88 пункта, достигайки ново рекордно високо ниво.
Германският измерител DAX записа ръст от 0,18% до 18 212,63 пункта.
Френският показател CAC се понижи с 0,34% до 8151,92 пункта.
Британският индекс FTSE напредна с 0,61% до 7930,92 пункта, като това е най-добрата сесия за показателя от септември 2023 г.
Трейдърите реагираха на решението на АЦБ от четвъртък да запази основните си лихви непроменени, изчаквайки по-ясни сигнали, че проблемът с нажежената инфлация в страната е останал зад гърба ѝ.
АЦБ запази основната лихва на ниво от 5,25% - най-високото от 2008 г. насам, на срещата на ръководството в четвъртък, ден след като последните данни показаха, че инфлацията се е забавила до най-ниското си ниво от близо две години и половина, но все още остава сравнително висока.
Пазарите обърнаха внимание и на новите данни за продажбите на дребно във Великобритания, които са по-високи от очакваното през първите два месеца на годината, тъй като влажното време е подтикнало потребителите да купуват дрехи и повече стоки онлайн.
Основните европейски борсови индекси в края на редовната търговия на 22 март.
Обемът на стоките, продадени във физическите и онлайн магазини, остана непроменен през миналия месец след ръст от 3,6% през януари, който беше ревизиран нагоре с 0,2 процентни пункта, информира Службата за национална статистика (ONS).
Отново в четвъртък Швейцарската централна банка намали основната си лихва с 25 базисни пункта до 1,50% в четвъртък – изненадващ ход, с което тя стана първата голяма централна банка, която преминава отвъд затягането на политиката, целящо да укроти инфлацията.
Това е първото решение на институцията, откакто дългогодишният гуверньор Томас Йордан заяви, че ще се оттегли през септември.
Във фокуса на инвеститорите попаднаха и данните за германското бизнес доверие, което се подобрява през март, като надхвърля очакванията. Институтът Ifo съобщи, че неговият индекс на бизнес климата достига 87,8 през март в сравнение с консенсусните 86 пункта, прогнозирани от анализатори в анкета на Ройтерс.