Цените на петрола се понижават в петък, но са напът да отбележат ръст от близо 4% за седмицата, тъй като резките спадове на запасите от суров петрол и горива в САЩ, нападенията с дронове срещу руски рафинерии и прогнозите за ръст в търсенето на енергоизточници подкрепиха цените, предава Ройтерс.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент с доставка за май поевтиняха с 41 цента до 85,01 долара за барел, след като преминаха прага от 85 долара за първи път от ноември в четвъртък. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI с доставка за април отбелязаха спад от 32 цента до 80,94 долара за барел.
Международната агенция за енергия повиши в четвъртък прогнозата си за ръста на търсенето през 2024 г. за четвърти път от ноември в момент, когато нападенията на хутите нарушават корабоплаването в Червено море.
Търсенето на петрол в света ще нарасне с 1,3 млн. барела дневно през 2024 г., с 110 хил. барела повече спрямо миналия месец, съобщи МАЕ в новия си доклад. Тя прогнозира лек дефицит в предлагането тази година спрямо предвиждания преди това излишък, след като страните членки на ОПЕК+ удължиха съкращенията.
Нападенията на Украйна срещу руски петролни рафинерии във втори пореден ден на засилени атаки с дронове в сряда също подкрепиха цените на петрола. При нападенията беше причинен пожар в най-голямата рафинерия на "Роснефт" при една от най-сериозните атаки срещу енергийния сектор на Русия през последните месеци.
Запасите на САЩ от суров петрол намаляха неочаквано миналата седмица, след като рафинериите засилиха процесите на преработка, а наличностите от бензин спаднаха в условията на нараснало търсене, съобщи Администрацията за енергийна информация в сряда.
От гледна точка на търсенето очаква се Китайската централна банка да остави непроменена основната си лихва по средносрочните заеми в петък, показа допитване на Ройтерс.
По-ниските лихви понижават разходите на потребителите за обслужване на заемите, което може да подкрепи икономическия растеж и търсенето на петрол.
В САЩ някои признаци за забавяне на икономическата дейност вероятно няма да накарат Федералния резерв да започне да понижава лихвите преди юни, тъй като други данни, публикувани в четвъртък, показаха по-голямо от очакванията повишение на производствените цени миналия месец.
*Информацията е актуална към 7,36 ч. българско време.