Централните банки не губят интерес към покупки на злато в резултат на по-дълготрайна тенденция, коментира в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria Даниел Василев, икономист и пазарен анализатор в компанията Admirals с трейдинг платформа за достъп до финансовите пазари. Според него централните банкери залагат на златото не въз основа на цената, а за да защитят покупателната си способност и портфолиото си, за да диверсифицират активите си.
Експертът посочи, че някои от централните банки продължават вече почти една година да са нетни купувачи – общите нетни покупки за януари са 39 тона, докато през декември бяха 17.
„Тенденцията на изключително висок интерес продължава над две години – централните банки са принтерите на пари и са много важен играч във финансовата политика изобщо. Когато те купуват злато, особено с темповете от последните две години, вероятно говорим за някаква степен на подготвяне срещу рискове“, смята икономистът.
Според Василев едно от нещата, за които централните банки се подготвят предполагаемо е валутна несигурност, защото златото под една или друга форма потенциално може да се използва като средство за стабилизиране на валутата.
„От друга страна сме изправени пред една от най-рекламираните рецесии в историята. Данните за САЩ, които виждаме напоследък, показват, че макар номинално да имаме стабилно изглеждащи темпове на растеж, всъщност нещата далеч не са толкова стабилни, заяви анализаторът. И за пример даде тегленето по кредитни карти в САЩ, което се смята за най-високото досега. По думите му това е косвен индикатор, че хората са прибягнали до този по-краен начин на финансиране на разходите си.
Даниел Василев отбеляза, че при сериозния геополитически риск икономиките в Европа се задъхват. „Ако има страни, които са избегнали техническото определение за рецесия, то със сигурност в реално изражение не се представят добре. Самата еврозона е на прага на стагфлация и индексът на потребителските цени значително занижава темпа на растеж на цените, който обикновените хора изпитват в джоба си“, е мнението на икономиста. И добави, че официалният индекс на потребителските цени все още е над целта и на Европейската централна банка.
Василев напомни, че „в общия случай, когато доларът се обезцени, цената на златото се покачва, тъй като те са обратно свързани“.
Материалът не е препоръка за вземане на инвестиционно решение!
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.