Основните индекси на Wall Street останаха на червено в сряда, като фокусът на инвеститорите се измести към ключовия доклад за инфлацията, който трябва да бъде публикуван по-късно тази седмица, пише CNBC.
Широкият индекс S&P 500 отстъпи с 0,17% до 5069,76 пункта. Технологичният показател Nasdaq се понижи с 0,55% до 15 947,74 пункта, а бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average изтри 0,06% от стойността си до 38 949,02 пункта, записвайки трети пореден ден на спад.
Книжата на UnitedHealth поевтиняха с близо 3%, тласкайки Dow към спад. Цената на акциите на Intel и Alphabet се понижи със съответно 1,7% и 1,8%, а тази на Urban Outfitters спадна с 12,8%, след като компанията отчете по-слаби от очакваното резултати за четвъртото тримесечие.
Инвеститорите в момента очакват доклада за индекса на личните потребителски разходи през януари, който е предпочитаният измерител на инфлацията от Федералния резерв.
Докладът ще бъде публикуван, в момент, в който пазарът се опитва да надгради ръстовете, които тласнаха Dow и S&P 500 до рекордни върхове. Тази седмица обаче основните индекси записват спадове и се насочват към втори пореден отрицателен седмичен резултат.
Скорошният спад, особено в технологичния сектор, повдигна въпроси за устойчивостта на ралито, подкрепено от еуфорията около изкуствения интелект (AI).
„Този бум не е устойчив, защото голяма част от ръстовете при цените на акциите, дължащи се на AI, са свързани с маркетинга и рекламата. Само една или две компании отбелязват ръст на приходите, дължащ се конкретно на AI“, заяви Дейвид Бансен, главен инвестиционен директор в The Bahnsen Group.
"Там, където е имало треска за изкуствен интелект, а тя е била мащабна, той е бил оценен и след това малко. Това е едно Déjà vu от 1999 г.", добави той.
На облигационния пазар доходността по 10-годишните държавни ценни книжа се понижи до 4,266%, а тази по двугодишните облигации спадна до 4,65%.
Междувременно на петролния пазар фючърсите върху европейския сорт Брент поевтиняха с 6 цента, или 0,07%, до 83,59 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол от типа West Texas Intermediate се понижи с 49 цента, или 0,62%, до 78,38 долара за барел.
На валутните пазари еврото поевтиня до 1,084 долара за евро, а стойността на британския паунд се понижи до 1,266 долара за брой.
Златото поевтиня с 0,05% до 2043,1 долара за тройунция.