Компании сини чипове са продали облигации за поне 153 млрд. долара в САЩ през февруари, поставяйки нов рекорд за месеца. Компаниите се надпреварват, за да уловят нажеженото инвеститорско търсене на фона на спад в разходите за заеми, съобщава Bloomberg.
Продажбите задминават предишния рекорд за февруари от 150,9 млрд. долара, поставен миналата година, показват данни, събрани от Bloomberg News. Рекордът бива поставен след най-натоварената седмица от почти две години в резултат отчасти на потопа от облигации, продадени за финансиране на сливания и придобивания. Търговците казват, че предстоят още продажби на облигации.
„Пазарът ще продължи да бъде активен“, казва Меган Грейпър, глобален съръководител на дълговите пазари в Barclays, в телефонно интервю миналата седмица. „Не виждам признаци тази вълна от предлагане да отслабва“, посочва тя.
18 компании навлизат на пазара в понеделник, включително Honeywell International, NatWest Group и KeyCorp. Макар че този месец е най-успешният февруари в историята, той все пак изостава от най-активният месец за продажби изобщо – април 2020 г., когато компаниите емитираха облигации за 285 млрд. долара.
Емитирането през февруари е подкрепено от финансиране за изкупувания. Само през последните две седмици книжа за около 50 млрд. долара са били продадени, за да помогнат да се финансират придобивания и отделяния, включително предложения от AbbVie, Bristol Myers Squibb и Cisco Systems.
Привидно ненаситното търсене от инвеститорите прави месеца особено активен. За паричните мениджъри това е възможност да се домогнат до облигации с висока доходност, преди Федералният резерв да понижи основните лихви.
Не само че инвеститорите трупат облигации със зашеметяващ темп, но и разходите за заеми намаляват спрямо върха си от октомври. Средният спред за облигации висок клас се търгуваше на най-ниското си ниво от ноември 2021 г. миналата седмица въпреки рязкото предлагане.
Прогнозите са през настоящата седмица да бъдат осъществени нови продажби на облигации за около 35 млрд. долара.