Цените на петрола се повишават във вторник на фона на опасения, че напрежението в Близкия изток може да засегне предлагането, но несигурността около темпа на разхлабване на паричната политика в САЩ и последващото въздействие върху търсенето на горива ограничават ръста на цените, пише Ройтерс.
Фючърсите върху суровия петрол от типа Брент поскъпват с 22 цента, или 0,27%, до 82,22 долара за барел, а цената на американския West Texas Intermediate (WTI) се повишава с 27 цента, или 0,35%, до 77,15 долара за барел.
Цените на петрола бяха стабилни по време на търговията в понеделник, след като се повишиха с 6% миналата седмица.
Подкрепяните от Иран йеменски бойци хути атакуваха в понеделник пътуващ за Иран товарен кораб в Червено море. Бунтовниците нападат международни кораби от средата на ноември, за да демонстрират подкрепата си към палестинците във войната между Израел и „Хамас“.
Ако САЩ затегнат или засилят прилагането на санкциите срещу Иран, това би засегнало предлагането на петролния пазар.
В същото време опасенията за лихвите ограничават ръста на цените.
Федералният резерв на Ню Йорк заяви, че януарското проучване на потребителските нагласи показва, че едногодишните и петгодишните перспективи за инфлацията остават непроменени, като и двете са над целта на Фед от 2%.
Ако опасенията за инфлацията отложат понижението на лихвените проценти на Фед, това може да свие търсенето на петрол чрез забавяне на икономическия растеж.
Очаква се данните за инфлацията в САЩ да бъдат публикувани във вторник, а резултатите за цените във Великобритания и брутния вътрешен продукт на еврозоната трябва да бъдат представени в сряда.
Участниците на пазара очакват и резултати за запасите от суров петрол в САЩ, които трябва да бъдат публикувани по-късно във вторник.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) също трябва да публикува своя месечен доклад за пазара на петрол във вторник. Ирак, който е член на ОПЕК, заяви в понеделник, че е ангажиран с решенията на организацията и с добива на не повече от 4 млн. барела дневно.
„Това, което ще е от ключово значение през следващите седмици, е какво ще решат да направят страните от ОПЕК+ с техните доброволни съкращения на доставките, които изтичат в края на март“, коментираха анализатори на ING в бележка от вторник.
През ноември ОПЕК+ се съгласи на доброволни съкращения на добива на обща стойност около 2,2 млн. барела дневно за първото тримесечие на тази година, начело със Саудитска Арабия, която удължи доброволното си намаление с 1 млн. барела на ден.
*Цените са актуални към 9:55 ч.