Турция навлезе на пазара на облигации в четвъртък за пръв път, откакто президентът Реджеп Тайип Ердоган спечели изборите през май и избра по-благоприятен за пазара икономически екип, съобщава Bloomberg.
Страната емитира 10-годишна сделка за 3 млрд. долара с доходност от 7,875%. Първоначалните насоки бяха за доходност около 8,375% и понижаването ѝ до момента, в който бяха обявени финалните условия, предполага, че търсенето сред инвеститорите е било силно.
Миналата година страната емитира зелени облигации за 2,5 млрд. долара с матуритет през 2030 г. и доходност от 9,3%. Оттогава насам Турция промени икономическата си стратегия, слагайки край на ултрахлабавата си парична политика и повишавайки основните лихви значително, за да пребори инфлацията от около 65%.
Суаповете за кредитно неизпълнение на Турция оттогава насам спадат остро, с което намаляват и разходите за кредитиране. Миналогодишна облигация сега се търгува при доходност от около 7,8%.
Очакванията на инвеститорите, че големите централни банки може скоро да започнат намаляване на основните лихви, подхранват апетита към ценни книжа на нововъзникващи пазари – промяна в настроението, от което турските компании и правителство са готови да се възползват.
По-рано тази седмица държавният инвестиционен фонд на Турция продаде дебютна петгодишна облигация за 500 млн. долара при доходност от 8,4%. През ноември страната продаде сукук, т.е. ислямски облигации, за 2,5 млрд. долара с матуритет 5 години и доходност от 8,5%.
Стратегията за заеми на турската хазна показва, че целта на правителството е да заеме около 10 млрд. долара от международните пазари тази година.
Банките, управлявали последната облигация, са BBVA, Citigroup, Goldman Sachs и Morgan Stanley.