Петролът продължи да поскъпва в четвъртък, след като Израел отхвърли предложението на "Хамас" за прекратяване на огъня, а по-слабият долар също оказа подкрепа на цените, пише Ройтерс.
Фючърсите върху суровия петрол от типа Брент поскъпват с 36 цента, или 0,45%, до 79,57 долара за барел, а цената на фючърсите на американския суров петрол West Texas Intermediate се повишава с 31 цента, или 0,42%, до 74,17 долара за барел.
Конфликтът в Близкия изток държи пазара под напрежение от октомври насам, а напредъкът в преговорите за прекратяване на войната в Газа е минимален.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху отхвърли последното предложение на "Хамас" за прекратяване на огъня и освобождаване на заложниците от Газа , но държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза, че все още има шанс за постигане на споразумение.
Делегация на "Хамас" начело с Халил ал Хая заминава за Кайро в четвъртък заради преговорите за прекратяване на огъня в Близкия изток с Египет и Катар.
По-слабият долар също допринесе за поскъпването на петрола в четвъртък, тъй като прави суровия петрол по-евтин за търговците с други валути.
От страна на търсенето, по-сериозният от очакваното спад на запасите от бензин и дестилати в САЩ също подкрепи цените.
Запасите от дестилати в САЩ са намалели с 3,2 млн. барела до 127,6 млн. барела, показват данните на Администрацията за енергийна информация (EIA), спрямо очакванията за спад от 1 млн. барела. Запасите от бензин са се свили с 3,15 млн. барела, в сравнение с прогнозите на анализаторите за ръст от 140 хил. барела.
Благодарение на тези намаляващи запаси маржовете на рафинериите в САЩ са продължили да се засилват, коментираха анализатори на ING в бележка.
„Силата на маржовете на рафинериите трябва да осигури известна подкрепа за суровия петрол, като стимулира търсенето, тъй като рафинериите се стремят да увеличат темповете на работа и да се възползват от по-високите маржове“, казаха анализаторите на ING.
Спадът в запасите от бензин и 13-процентният ръст на годишна база в износа на петрол от САЩ до рекордните 4,06 млн. барела на ден през 2023 г. „показват по-голямо търсене на суров петрол“, коментират в бележка от ANZ Research.
*Цените са актуални към 9:40 ч.
преди 9 месеца Няма много държави в света, които могат да мобилизират 5% от населението си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца Браво на изрелците - тън-мън няма. Ще анексират каквото могат от неосъществената палестинска държава, че може и от Сирия в крайна сметка да си отхапят хълмчетата. И всичко според каноните на международното право, естествено! :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар