Големите петролни фирми (т. нар. Big Oil) дават на акционерите си повече пари от всякога и обещават повече занапред в опит да уверят инвеститорите в своята дисциплина и устойчивост в лицето на несигурните перспективи пред изкопаемите горива.
Петте най-големи западни петролни и газови фирми - BP, Chevron, Exxon Mobil, Shell и TotalEnergies, са върнали на акционерите над 111 млрд. долара под формата на дивиденти и обратно изкупуване на акции през 2023 г., сочат изчисления на Ройтерс.
През 2022 г. Big Oil компаниите са върнали на акционерите си 110 млрд. долара, след като печалбите им скочиха до рекордните 196 млрд. долара заради ръста на цените на енергоносителите предвид войната на Русия в Украйна.
Нетните печалби спадат рязко през 2023 г. до 123 млрд. долара, както се видя от отчетите на дружествата, публикувани в последните дни.
„По време на геополитически сътресения и икономическа несигурност нашата цел остана непроменена: безопасно осигуряване на по-висока възвръщаемост и по-ниски въглеродни емисии“, коментира главният изпълнителен директор на Chevron Майк Уърт пред инвеститорите.
Големите институционални инвеститори, като пенсионните фондове, традиционно държат акциите на петролните компании поради техните стабилни, дългосрочни дивиденти. Възходът на технологичния сектор обаче, резкият спад в представянето на петролните компании през последното десетилетие поради прекомерните разходи и нестабилността на цените на петрола, както и нарастващите опасения за околната среда, доведоха до спад в интереса към сектора.
Енергийният сектор представлява 4,4% от общото тегло на индекса S&P 500 към края на януари, което е спад от около 14% през последното десетилетие, според данни на S&P.
Групата разкри ясно трансатлантическо разделение в стратегиите през последните години, като Chevron и Exxon се фокусират върху увеличаване на производството на петрол, докато BP, TotalEnergies и Shell инвестират по-голям дял капитал в нисковъглеродни и възобновяеми източници.
Съобщенията към инвеститорите през последните дни относно възвръщаемостта обаче са до голяма степен идентични - придържайте се към нас и ние ще ви платим.
„Ние сме много съсредоточени върху това да гарантираме, че имаме убедителна възвръщаемост за нашите акционери“, коментира главният финансов директор на Shell Шинейд Горман пред инвеститорите, като обеща „пълна предвидимост“ по отношение на възвръщаемостта.
Shell, Chevron и TotalEnergies увеличиха дивидентите си след резултатите от четвъртото тримесечие, а BP увеличи процента на обратно изкупуване.
Exxon върна 32 млрд. долара на акционерите през миналата година, което е най-високото ниво в сектора.
„Нефтът и газът са най-малко любимият сектор на инвеститорите, защото харченето на големи суми пари за мегапроекти с прогнозни парични потоци за след 5 години с несигурни перспективи пред търсенето не е привлекателно за много инвеститори“, казва анализаторът на Berstein Осуалд Клинт.
Според него компаниите помнят "греховете" си през миналите инвестиционни цикли и са решени да не ги повтарят.
Очаква се секторът да направи минимални увеличения на разходите през 2024 г., според Тобиас Вагнер, вицепрезидент и старши кредитен директор в Moody's Investors Service.
Повишената дисциплина е резултат от няколко фактора, включително исканията на инвеститорите за възвръщаемост, както и несигурните перспективи пред търсенето на енергоносители. „Компаниите са по-селективни и инвестициите са изправени пред по-големи препятствия по отношение на възвръщаемостта, емисиите и регулациите“, допълва Вагнер.
„Качеството на кредита за сектора се подобри, което също отразява дисциплината и гъвкавостта на бизнеса“, казва още Вагнер.