Инвеститорите в злато очакват рекордно високи цени тази година, когато се очаква основите на по-смекчена парична политика в САЩ, продължаващият геополитически риск и изкупувания от централните банки да подкрепят пазара след волатилна 2023 г., пише Ройтерс.
Спот цените на златото отбелязват годишен ръст от 13% за 2023 г. - най-добрата му година от 2020 г., търгувайки се около 2060 долара за тройунция.
„След изненадващо стабилно представяне през 2023 г. очакваме допълнителни увеличения на цените през 2024 г. в резултат на тройния ефект от хедж фондовете, преследващи инерцията, централните банки, които продължават да купуват физическо злато със стабилен темп, и не на последно място – подновеното търсене от инвеститори в борсово търгувани фондове“, казва Оле Хансен от Saxo Bank.
На 4 декември златото удари рекорден връх от 2135,40 долара за тройунция зарази залозите за облекчаване на паричната политика в САЩ в началото на 2024 г. след възприеманата като по-мека позиция от председателя на Федералния резерв Джером Пауъл. Така златото задмина предишния рекорд от 2020 г.
Ценният метал почти покори непознати хоризонти през май миналата година, когато настъпи регионалната банкова криза в САЩ. До октомври златото поевтиня до близо 1800 долара за тройунция, докато търсенето на активи убежища, предизвикано от конфликта между Израел и „Хамас“, не предизвика нов възход.
Инвеститорите се завърнаха към популярния борсово търгуван фонд SPDR Gold Shares, който отбеляза нетни входящи потоци от над 1 млрд. долара през ноември.
Анкета на Ройтерс през октомври прогнозира, че цените ще достигнат средно ниво от 1986,50 долара през 2024 г. Те достигнаха средно над 1950 долара миналата година, което е над средната стойност от всяка предишна година.
J.P. Morgan очаква „пробивно рали“ за златото в средата на 2024 г., с целеви връх от 2300 долара при очаквани намаления на лихвите. UBS прогнозира рекорд от 2150 долара до края на 2024 г., ако пониженията се материализират.
В своята прогноза за 2024 г. World Gold Council прогнозира, че спад от около 40 до 50 базисни пункта в доходността с по-дълъг матуритет, след 75-100 пункта намаления на лихвите, може да доведе до ръст от 4% в цената на златото.
Инфлационни рискове
Конфликтът в Близкия изток, несигурността заради изборите в големите икономики и покупките от централните банки, водени от Китай, също ще повишат привлекателността на златото през следващата година, прогнозират анализатори.
Но „златото може да бъде принудено да се раздели с част от ръстовете от тази година [2023 г. - бел.ред.], ако възобновяване на инфлацията принуди Фед да се откаже от плановете си да обърне политиката през 2024 г.“, казва Хан Тан, главен пазарен анализатор в Exinity.
Ако инфлацията се охлажда по-бързо, отколкото Фед понижава лихвите, това също може да забави икономиката и да наруши покупките на дребно.
Heraeus Metals очаква по-голямо търсене на златни бижута в най-големия потребител – Китай, тази година, с възможна по-голяма подкрепа през 2024 г. от мерките за стимулиране.
В същото време среброто поевтиня с 1% през 2023 г., търгувайки се на цена от малко под 24 долара за тройунция. То ще се насочи към 26 долара за тройунция през следващата година, възползвайки се от подобреното индустриално търсене, посочва TD Securities.
При спад от 6% през 2023 г. цената на платината ще остане в диапазон между 800 и 1100 долара за тройунция през 2024 г., изчислява Heraeus.
Въздействието на енергийния преход стана ясно, когато паладият, използван в автомобилния сектор, поевтиня с над една трета миналата година, което е най-лошото представяне на пазара от 2008 г. насам.
Паладият, който поевтиня под 1000 долара за тройунция през ноември – за първи път от пет години – преди да се възстанови, е изправен пред излишъци, тъй като електрическите превозни средства стават все по-популярни.
Bank of America очаква паладият да струва средно 750 долара за тройунция през 2024 г., подлежейки на големи съкращения на доставките.