Доларът се готви да изпрати най-лошата си година от пандемията насам на фона на очакванията на Wall Street, че догодина Федералният резерв ще започне намаляване на лихвите.
Измерителят на Bloomberg за представянето на американската валута е надолу с близо 3% за годината, което е най-стръмното понижение от 2020 г. насам.
Голяма част от спада бе реализирана през четвъртото тримесечие заради растящите залози, че Фед ще разхлаби паричната си политика през 2024 г. на фона на забавянето на американската икономика. Това отслабва привлекателността на долара, тъй като други централни банки може все пак да запазят лихвите си по-високи.
„Пазарите са позиционирани за този сценарий „Златокоска“ (при който икономиката не е нито прекалено охладена, нито прекалено нагорещена, бел. ред.), при който Фед ще намали лихвите достатъчно, за да стимулира икономиката, без да подхрани отново инфлационния натиск“, коментира Аманда Съндсторм, стратег на SEB AB. „Това движи представянето на долара“, посочва още тя.
Съндсторм добавя още, че по-евтиният долар е вероятно да се задържи като тенденция през 2024 г. на фона на отслабващите данни за американската икономика, но не толкова, че да доведат до разпродажби на активи убежища като американската валута.
Последното поевтиняване предполага обаче, че все още има възможност за поне временно възстановяване. 14-дневният индикатор за относителна сила на доларовия индекс на Bloomberg наскоро падна под 30 – сигнал за някои, че валутата е в зоната на прекомерните разпродажби и може да ѝ предстои обръщане на тенденцията.
Представянето на Bloomberg Dollar Spot Index по години. Графика: Bloomberg LP
Поглеждайки по-напред във времето, цената на долара може да се раздвижи и около президентските избори в САЩ през ноември, коментира Коджи Фукая от Market Risk Advisory в Токио. Евентуалната кандидатура на Доналд Тръмп поже да предизвика сътресения и да вкара нова доза волатилност в представянето на валутата, посочва той.
В петък доларовият индекс на Bloomberg остава стабилен.
Разлика в представянето
Отслабването на ценовата сила на долара е в контраст с представянето на британския паунд, които се готви да отбележи най-добрата си година от 2017 г. насам, и швейцарския франк, който пък е напът за най-доброто си годишно представяне от 2010 г.
Представянето на валутите от Г-10 спрямо щатския долар през 2023 г. Графика: Bloomberg LP
Британската лира поскъпна с над 5% спрямо долара от началото на 2023 г., което е най-голямото увеличение след това от 9,5% през 2017 г.
В Швейцария франкът отбеляза рекордно представяне, като трейдърите все повече очакват Швейцарската централна банка да запази затегната политика въпреки по-смекчените резултати от последната среща на ръководството ѝ на 14 декември.