Активите на фондовете на паричния пазар са спаднали от рекордно високото ниво, непосредствено преди времето за тримесечния данък.
Това вероятно предвещава обръщане на потоците, тъй като перспективите за намаляване на лихвените проценти през следващата година подтикват инвеститорите да търсят по-висока възвръщаемост от други активи, пише Bloomberg.
Около 11,6 млрд. долара са изтекли от фондовете на паричния пазар в САЩ през седмицата до 13 декември, според данни на Investment Company Institute.
Общите активи спадат до 5,886 трлн. долара през предходната седмица - първият спад от седмицата, приключила на 18 октомври, насам.
Динамика при инвестициите във фондовете на паричния пазар в САЩ. Графика: Bloomberg
Инвеститорите започнаха да трупат пари в парични фондове през миналата година, след като Федералният резерв на САЩ започна един от най-агресивните цикли на затягане на паричната политика от десетилетия насам.
Тази седмица обаче Федералният резерв сигнализира, че кампанията е приключила, като прогнозира намаления на лихвите през 2024 г.
За Джефри Розенберг, портфолио мениджър в BlackRock Financial Management, това е ключов момент за парите. „Това е повратна точка и започваме да виждаме изместване на парите към по-рискови активи, към срочни лихви, за да се заключат по-високите лихвени проценти“, посочва той пред Bloomberg Television.
„Тъй като лихвените проценти ще започнат да падат през 2024 г., тези, които държат пари в брой, ще бъдат наказани“, допълва той.
Федералният резерв в сряда обяви, че запазва без промяна нивото на основния лихвен процент. Актуализираната тримесечна прогноза обаче показва очаквания за намаление на лихвените нива със 75 базисни пункта през следващата година.
Все пак председателят на Фед Джером Пауъл не изключва възможността да се стигне до ново увеличение на лихвите, ако ценовият натиск се завърне. Той подчерта обаче, че централните банкери насочват вниманието си към това кога ще е точният момент за намаление на лихвените нива, тъй като инфлацията се приближава към целта от 2%.
В разбивка за седмицата до 13 декември държавните фондове, които инвестират предимно в ценни книжа (съкровищни бонове, споразумения за обратно изкупуване и дълг на агенции), отбелязват спад на активите с 11,4 млрд. долара до 4,8 трлн. долара.
Основните фондове, които инвестират в активи с по-висок риск, като търговски ценни книжа, междувременно отбелязват ръст на активите с 1,4 млрд. долара до 948 млрд. долара.