IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Възможността за рецесия в САЩ хвърли пазарните залози за 2024 г. в хаос

Пазарните участници се готвят за неравномерно начало на новата година след силен ръст миналия месец както на акциите, така и на облигациите

07:08 | 11.12.23 г.
Снимка: Michael M. Santiago/Getty Images
Снимка: Michael M. Santiago/Getty Images

Инвестиционните банки и мениджърите на активи имат изключително различни прогнози за фондовите пазари и валутите за 2024 г., отразявайки дълбокото разединение по това дали американската икономика ще навлезе в дългоочаквана рецесия и ще повлече света със себе си, пише Ройтерс.

Липсата на консенсус сред анализаторите е в рязък контраст с преди година, когато повечето очакваха рецесия в САЩ и бързи понижения, които не се материализираха. Най-голямата икономика в света се разшири с 5,2% през третото тримесечие тази година.

Разделенията тази година доведоха до най-разнообразни прогнози за посоката на основните лихви в САЩ и как глобалните активи, които се влияят от действията на Федералния резерв, ще се представят.

Затова пазарните участници се готвят за неравномерно начало на новата година след силен ръст миналия месец както на акциите, така и на облигациите въз основа на краткосрочния консенсус, че инфлацията и основните лихви вървят твърдо надолу.

„Независимо дали САЩ осъществят твърдо или меко кацане, те ще доминират пазара“, казва Соня Лауд, главен инвестиционен директор в Legal & General Investment Management.

„Наративът още не е ясен“, добавя тя, отбелязвайки, че ако текущите прогнози за лихвите „се променят значително, това ще създаде и значителна волатилност“.

Данните за търговията с опции показва, че инвеститорите стават все по-заинтересовани да защитят портфейлите си от предстоящата повишена волатилност на фондовия пазар.

Всички заедно... или пък не

Икономисти, анкетирани от Ройтерс, прогнозират средно растеж от 1,2% на американската икономиката.

Макар че анализаторите са обединени около мнението, че най-агресивният цикъл на затягане на лихвите от Фед от десетилетия ще доведе до забавяне, те са разединени по това дали 2024 г. ще включва и няколко тримесечия на икономическо свиване, което може да доведе до понижаване на лихвите и да отслаби долара.

Най-големият мениджър на активи в Европа Amundi сега очаква рецесия в САЩ през първата половина на 2024 г., което означава, че групата е с негативна позиция към долара и харесва активи на развиващите се пазари.

На валутните борси японската йена ще бъде „светлият лъч“ на пазара, тъй като се очаква Японската централна банка най-накрая да излезе от ултрахлабавата парична политика, казва главният инвестиционен директор на Amundi Винсент Мортие.

Йената се търгува около 147 йени за долар, не твърде далече от 30-годишното дъно.

Morgan Stanley обаче не очаква рецесия и смята, че Фед ще продължи да повишава лихвите и през следващата година. Тя смята, че индексът на долара ще достигне до 111 пункта, еврото ще поевтинее до 1 долара, а йената ще се възстанови слабо до 142 йени за долар.

Акциите – нагоре или надолу?

За американските акции, които движат световните фондови пазари, анализаторите също са разединени от гледна точка на позицията им дали ще има силна рецесия.

„Някои песимисти все още вярват, че ако [силната рецесия] не се е случила тази година, ще се случи следващата“, коментира ръководителят на стратегията за търговия в Citi Стюарт Кайзер.

Deutsche Bank очаква слаба рецесия в САЩ през първата половина на 2024 г. и зашеметяващите 175 базисни пункта намаление на лихвите, а по-ниските разходи за заеми ще избутат S&P 500 до 5100 пункта. Индексът тази година записва ръст от 19% до 4567 пункта.

JP Morgan смята рецесия за възможна и S&P да приключи 2024 г. на ниво от 4200 пункта, a Goldman Sachs очаква ограничен риск за рецесия.

Оценките на фондовите анализатори за печалбата на S&P 500 в момента са най-разпръснатите от пандемията от COVID-19, според Blackrock Investment Institute (BII).

LGIM, която управлява активи на стойност около 1,5 трлн. долара, залага по-малко на акциите и очаква спад в САЩ, казва Лауд.

В същото време някои инвеститори се преместиха отвъд дебата за икономиката на САЩ, за да потърсят други възможности.

Лука Паолини, главен стратег в Pictet Asset Management, казва, че големият залог на компанията е за ръстове на европейските акции, които според тях са подценени.

Облигациите се завръщат

Повечето икономически анализатори са съгласни, че ускорението на световната инфлацията е приключило. Дали това означава драматични понижения на лихвите, които като цяло увеличават цените на облигациите, докато доходността спада, не е нещо, по което инвеститорите също имат единно мнение.

Гигантът в облигациите PIMCO вижда вероятността за рецесия в САЩ на ниво от 50% и препоръчва притежаването на държавен дълг вместо акции.

Стратезите в HSBC прогнозират 3% доходност по 10-годишните американски държавни ценни книжа до края на 2024 г. спрямо 4,3% в момента.

Ейдриън Грей, глобален главен инвестиционен директор в Insight Investment Management, обаче казва, че пазарите на държавни облигации вече са се раздвижили твърде бурно.

„Очакваме Фед, Европейската централна банка и Английската централна банка да намалят (лихвите) от около третото тримесечие на следващата година“, казва той.

„В момента пазарите на държавни облигации отразяват в цените нещо повече от това“, добавя той, прогнозирайки, че доходността ще се повиши „малко“ оттук нататък.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:07 | 11.12.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още