IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Петролът поевтинява след отлагането на срещата на ОПЕК+*

Различните мнения в групата ще предизвикат волатилност на пазара следващата седмица, твърдят анализатори

09:18 | 23.11.23 г. 10
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Цените на петрола се понижават с около 1% в четвъртък, удължавайки губещата си серия, след като ОПЕК+ отложи срещата на министрите на държавите членки, което предизвика спекулации, че производителите може да намалят добива с по-малко от очакваното по-рано, пише Ройтерс.

Фючърсите върху суровия петрол от сорта Брент поевтиняват с 1,01 долара, или с 1,23%, до 80,95 долара за барел, след като отстъпиха с цели 4% в сряда. Цената на американския West Texas Intermediate се понижава с 85 цента, или 1,1%, до 76,25 долара за барел, след като отчете спад от цели 5% в предишната сесия.

Очаква се търговията да остане слаба заради Деня на благодарността в Съединените щати.

Изненадващо Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците ѝ, сред които е и Русия, отложиха за 30 ноември срещата, на която се очакваше министрите да обсъдят съкращения на добива на петрол.

Производителите не успяха да постигнат съгласие за нивата на добива и следователно за възможните намаления преди срещата, първоначално насрочена за 26 ноември, твърдят източници от ОПЕК+.

Трима представители от ОПЕК+ обаче казаха, че това е свързано с африканските страни, по-малки производители в групата, което донякъде успокои опасенията на инвеститорите.

Анализатори заявиха, че Ангола, Конго и Нигерия се стремят да увеличат своите квоти за доставки през 2024 г. над предварително договорените нива на срещата на ОПЕК+ през юни.

„На тази среща ОПЕК приключи с изравняването на квотите на ОАЕ... чрез намаляване на изискванията за африканските страни, които не успяха да постигнат необходимите производствени нива", коментира Хелима Крофт, анализатор в RBC Capital Markets в клиентска бележка.

Добивът на Ангола и Конго е под производствените им цели за 2024 г., докато Нигерия успя да увеличи производството над целта, тъй като сигурността в богатата на петрол делта на Нигер се е подобрила.

„Смятаме, че Нигерия може да се успокои, тъй като лидерите ценят дългогодишното си членство в ОПЕК и стоплянето на отношенията със Саудитска Арабия... Въпреки това може да е по-трудно да се преодолее разликата с Ангола, която е по-мрачно настроена членка на групата производители, откакто се присъедини към нея през 2007 г.“, сподели Крофт от RBC.

„Разминаването на мненията на членовете вероятно ще увеличи волатилността на пазара през следващата седмица“, коментираха анализатори от ING Bank в бележка.

Въпросите около предлагането от държавите членки на ОПЕК+ се появяват на фона на данни, които показват, че запасите от суров петрол в САЩ са нараснали с 8,7 млн. барела миналата седмица – много повече от очаквания от анализатори ръст от 1,16 млн. барела.

Броят на работещите петролни платформи на САЩ е останал непроменен, достигащ 500 през седмицата до 22 ноември, заявиха от компанията за енергийни услуги Baker Hughes в доклад в сряда.

Междувременно около 3% от добива на суров петрол в Мексиканския залив, или около 61 165 барела дневен добив, е бил спрян заради подводен теч от тръбопровод, съобщи в сряда бреговата охрана на САЩ.

*Цените са актуални към 8:55 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:18 | 23.11.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Пазари виж още

Коментари

10
rate up comment 6 rate down comment 0
Tikva007
преди 7 месеца
До: zelka00: Прибирате го в буркани или във фризера за зимата, когато ще е 3-4 месеца като днес? Електрозелката Ташка фон Мюнхаузен - енергиен корифей. Аеросемкаджия-трроллл-безделник, фантазьор и феноменален тъппанаррр. Остави енергетиката и по-добре се хвани по-сериозно с паметника. Пиккай, ссеррии, поввръщайй - само за това ставаш. Войната с паметници винаги е била работа за най-нискочелата и комплексирана част от човечеството. Да се докараш до там, че паметник да ти е виновен - ужасТ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 0
Tikva007
преди 7 месеца
До: zelka00: Днес по пладне от инсталирани повече от 4 ГВт ВЕИ генерирахте 235 МВт. Като инсталирате с Кирил, Асен и Христо 40 ГВт, в дни като днешния ще генирирате 2.5 ГВт. Ще имате колкото за интернет да дррищите тук и за осветление. Казваш, че АЕЦ и ТЕЦ вече са отекли, нали? Електрокарите с какво ще ги зареждате? А ако е м. Август и грее яко, и ддуухаа. От 40 ГВт вече месец генерирате 25-30 ГВт енергия. Батериите са пълни, Гърция и Турция са х3 на нас с генерацията. Какво го правите тока?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 0 rate down comment 5
zelka007
преди 7 месеца
До: Tikva007 ... мухаххахаааа ... нефелен ... тук , задържат ли се на власт още малко Кирил , Асен и Христо , ще отключат инвестициите в мрежата и окончателно отичат и въглища и ядрени мощности , газови измишльотини и пр ... над 40ГВт чакат за вятърни , фотоволтаици и батерии ... ще ометът цялата фосилна система дето сте си градили с рассийските пoмuяри ... и паметника си заминава , посред бел ден ще ида да пuкая на него !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 0 rate down comment 6
zelka007
преди 7 месеца
До: Tikva007 ... мухаххахаааа ... нефелен ... то и българският вече ти бега в злобата ... смешен *** , колкото и да се напъваш по форумите отичате рассийските гнuди ... гърците имат 6ГВт слънце + 5ГВт вятър и добавят годишно по 1,5ГВт нови ... турците имат 10ГВт слънце + 11ГВт вятър и добавят по 5ГВт всяка година до 2030 ... хаха , субсидират със слънчева енергия въглищата и газът си ... :))) ... пазарна икономика по турски и рассийски ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 0
vipcpew
преди 7 месеца
Знаете ли, че 74% от заседналите хора развиват хемороиди и те също могат да бъдат причинени от бременност, затлъстяване и генетика. Малко се говори за него, но на практика е масово заболяване, но има решение - профилактика или лечение на хемороиди само с едно лекарство, защото здравето е най-важно, прочетете сами ----- https://mub.me/hemoferon
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 3
Tikva007
преди 7 месеца
До: zelka00: Днес най-големият ветроенергиен парк на Балканите *Св. Никола* дава на промоция електроенергията на 5 лв./МВтч - бягай да си купиш. Купи повече, утре ще ги продадеш на борсата по 50 лв. и ще направиш пачка. Дееебиллл!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 3
Tikva007
преди 7 месеца
До: zelka00: Кого лъжеш ммааа, ппаррцаллл?! Днес, 13.24 - ФЕЦ 5.24%, ВЕЦ 1.24%, ВяЕЦ 0% (зиро, нил, ниенте, на геврека дуупката). АЕЦ 46.54%, ТЕЦ 32.08%. Защо не генерирате бре, мамулл?! 5 ГВт вече сте наплякали, оссраххте де що имаше пейзаж из България! От близо 4 ГВт фотоволтаик - 245 МВт генерация! С трамваите в София не можете да мръднете бре, боокклуккк зелен поссраннн!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 8
zelka007
преди 7 месеца
До: Tikva007 ... ами как е лайкучка ?! на 20% е ... обикновен зимен ден ... облачно ... според форумната легенда не требе да има ич ... пък то си е там ... въпреки и напук всичкото копейкопоклонник в държавата на държавни постове ... ти речи що товарът пада всяка година *** ?! днес в Португалия - 50 евра за МВтч , в ядрената сила България 115 евра за МВтч ... ей сега погледнах и в Дания , основно вятър - 39 евра за МВтч , и в Уругвай - под 50 евра за МВтч ... но пък си нямат въглища ... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 6
Tikva007
преди 7 месеца
До: zelka00: То и ВЕИ-то на ЕСО е на 2% от пиковите добиви през юли, когато всяка шиттня, която пускаше тук, започваше с покана за посещение на сайта на ЕСО. Днес как е?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 8
zelka007
преди 7 месеца
хихи ... а добивите все още са на 10% от пиковите добиви 2018-2019 ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още