След години на сложна интеграция българският инвестиционен посредник Alaric Securities обяви стратегическо партньорство с американската технологична борса Nasdaq в началото на ноември. Близо една трета от поръчките и сделките на клиентите на компанията се случват на тази борса, а новата инфраструктура ще увеличи скоростта на изпълнение на поръчките. Това каза Антон Панайотов, основател на Alaric Securities, в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
Освен с Nasdaq, която е основната платформа за компаниите от IT сектора, през последните 20 години Alaric Securities работи и с други борси, като клиентите ѝ са от цяла Европа, Азия и развиващите се пазари.
"Нашите системи обработват около 5 млн. съобщения в секунда ...ние трябва да вземем и да изчистим тази информация, да я нормализираме, за да няма изненад. Това са дълбоки процеси, които подсигуряват, че когато тази данна се взима и обработва, тя е не само с добра скорост, но и чиста", обясни събеседникът.
Панайотов отбеляза, че освен към по-краткия сетълмънт, борсите вървят към тотална дигитализация, която прави все по-възможно участието на всички типове инвеститори. Все повече се увеличава и делът на ритейл участниците. По думите на госта процесът няма да спре и налага все по-голяма нужда от стабилна инфраструктура. Точно заради това е и стратегическото партньорство с Nasdaq, посочи Панайотов.
„Предлагаме достъп до пазарите на държавни ценни книжа на всички нива инвеститори“, каза събеседникът.
"Демократизацията на достъпа включва не само акции, FX, далечни за някои хора инструменти, но и пълната демократизация на достъпа до държавни ценни книжа. Това е революционен продукт дори на паневропейско ниво. Борсите ще изглеждат все по-достъпни и като част от задължителната финансова хигиена на инвеститора", коментира той.
Продуктът на Alaric Securities, който предлага достъп до ДЦК на стабилни европейски икономики, вече е активен онлайн. Предлагат се държавни облигации на Германия, Франция, Испания, Италия, като в бъдеще ще бъдат включвани и други, както и нови по-рискови активи от Югоизточна Европа като Сърбия и Румъния.
"С няколко клика човек може да си отвори сметка, да си избере какви ДЦК желае, да си избере издателя, да си пусне и изпълни поръчката. Това е наистина революционен продукт не само за България и се радваме, че имаме възможността да го пуснем първо в България. ДЦК трябва да бъдат в портфейла на всеки един човек, няма по-сигурен инструмент", посочи Панайотов.
ДЦК на България ще бъдат добавени в бъдеще, но за момента са подбрани книжа с по-голяма ликвидност, с по-малък риск при влизане и излизане, и достъпни емисии, в които може да се влезе дори с номинал от 1 евро, каза Панайотов и предупреди, че инвеститорите трябва да имат реалистични очаквания за действията си.
Още от разговора може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
Разговорът не е предпоставка за взимане на инвестиционно решение.
Бихте ли закупили български държавни ценни книжа като индивидуален инвеститор, ако имахте тази възможност?