Цените на петрола се повишават в понеделник, тъй като водещите производители Саудитска Арабия и Русия заявиха, че ще запазят допълнителните си съкращения на добива до края на годината, поддържайки предлагането затегнато, докато инвеститорите наблюдаваха за по-строги американски санкции върху иранския петрол, съобщава Ройтерс.
Фючърсите върху суровия петрол от типа Брент поскъпват със 74 цента, или 0,87%, до 85,63 долара за барел, а цената на американския сорт West Texas Intermediate се повишава с 80 цента, или 0,99%, до 81,31 долара за барел.
Саудитска Арабия потвърди, че ще продължи с доброволното си съкращение на добива с 1 млн. барела дневно през декември, за да задържи добива на ниво около 9 млн. барела на ден, заяви източник от енергийното министерство в изявление. Решението на Саудитска Арабия беше в съответствие с очакванията на анализаторите.
Русия също заяви, че ще продължи с нейното доброволно намаляване на доставките от 300 хил. барела на ден от износа на суров петрол и нефтопродукти до края на декември.
Анализатори на ING коментираха в бележка, че ще има излишък на пазара на петрол през първото тримесечие на следващата година, „което може да е достатъчно, за да накара саудитците и руснаците да продължат със съкращенията“.
И двата бенчмарка отбелязаха второ поредно седмично поевтиняване миналата седмица с около 6%, тъй като геополитическата рискова премия намаля след срещата между американски дипломати и регионални лидери в Близкия изток, която имаше за цел да ограничи риска войната между Израел и „Хамас“ да прерасне в по-широк конфликт.
Тази седмица фокусът на инвеститорите се насочва към икономическите данни от Китай, след като вторият по големина потребител на петрол в света публикува разочароващи данни за фабричното си производство миналата седмица.
Базираният в Сидни анализатор на IG Тони Сикамор очаква движението на цените на петрола да бъде определено от новините от Близкия изток и статистическите данни тази седмица.
Той добави, че цената на WTI трябва да се задържи над нивото от 80 долара за барел в началото на тази седмица, в противен случай цените може да се понижат до дъното от 77,59 долара, което достигнаха през август.
Според Сувро Саркар, анализатор от DBS в Сингапур, Брентът ще се задържи на ниво около 80-85 долара за барел, като посочи удължените съкращения на доставките, евентуалния края на лихвените повишения и по-слабия щатски долар след по-слабите от очакваното данни за пазара на труда в САЩ като причини за това.
В петък Камарата на представителите на САЩ прие законопроект за засилване на санкциите срещу иранския петрол, който ще наложи мерки на чуждестранни пристанища и рафинерии, които преработват петрол, изнасян от Иран, ако бъде подписан като закон.
Саркар от DBS заяви, че анализаторите все още следят дали потенциалният закон ще засегне износа на петрол от Иран. Подобни санкции често са придружени от освобождаване от задължения, свързани с националната сигурност и Китай все още ще може да продължи да внася ирански петрол.
В Съединените щати работещите петролни платформи са намалели с 8 до 496 миналата седмица, най-ниското им ниво от януари 2022 г., съобщи фирмата за енергийни услуги Baker Hughes в седмичния си доклад в петък.
*Цените са актуални към 9:50 ч.
преди 1 година До: 0pk ... почваш да му фащаш цаката ... ще станеш човек , може би не в близките години , но ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: zelka007 ми щото никой не ще да купува от тях, естествено. А и в крайна сметка скоро нефта ще е никому не нужен продукт и не си струва да се ивестира в нови места за добив. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: valentino29 ... напротив , верно , що ?! гледам УСАто , Канада , Норвегия , Ирак , Нигерия , Поднебесната не намалят нищо , а увеличават ... тия що свалят с по 1млн на ден от добивът ?! проблем ли има някакъв ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година "Петролът поскъпва на фона на съкращенията на добива на Саудитска Арабия и Русия* не е вярно,питайте зелето. : ) отговор Сигнализирай за неуместен коментар