Трейдърите увеличиха залозите си, че Европейската централна банка (ЕЦБ) ще повиши основната си лихва с четвърт процентен пункт на фона на все по-големите опасения, че инфлацията в региона ще остане упорито ускорена, пише Bloomberg.
Според паричните пазари в момента има 70% вероятност централната банка на еврозоната да повиши лихвите в четвъртък, в сравнение с шанса от 20%, който очакваха по-рано през септември.
Промяната в прогнозите се дължи на факта, че се очаква новите икономически оценки на ЕЦБ да очертаят инфлация от над 3% за 2024 г., увеличавайки шансовете за допълнително затягане на паричната политика по-напред във времето.
Залозите за лихвите се вдигат. Графика: Bloomberg
Това „определено подкрепи първоначалните залози, при които пазарите бяха по-уверени в сценария без повишение“, коментира Пуджа Кумра, старши европейски стратег за лихвите в Toronto-Dominion Bank. Тя каза, че решението ще бъде трудно, но в крайна сметка очаква ЕЦБ да задържи лихвите на същото равнище.
Междувременно доходността по двугодишните германски държавни ценни книжа, които са едни от най-чувствителните към паричната политика активи, се повиши с четири базисни пункта до 3,17%, достигайки най-високото си ниво от средата на август насам.
„Балансът на рисковете все още клони към повишение тази седмица“, изтъква Франческо Пезоле, валутен стратег в ING Bank NV.
Той очаква увеличение от 25 базисни пункта, докато ЕЦБ се опитва да убеди пазарите, че борбата с инфлацията не е приключила, като прогнозира, че цената на единната валута на еврозоната ще се задържи около 1,07 долара за евро.
„Пазарите подцениха шансовете ЕЦБ да повиши лихвите тази седмица“, заяви Пезоле, аргументирайки се с влошаването на икономическите условия и трудността пазарите да бъдат убедени, че в бъдеще отново може да преобладават ястребови* настроения. „Най-доброто, което гуверньорът (Кристин) Лагард може да направи за еврото, е да се опита да го спаси“, категоричен е той.
*Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното "ястреби", а тези, които са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката, са „гълъби“ - бел. авт.