Основните индекси на Wall Street стартират ранната търговия в последния ден на август с повишения, като се опитват да удължат печелившата си серия до пет поредни сесии, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се повишава със 106,52 пункта, или 0,31% до 34 996,76 пункта в началото на сесията. Широкият измерител S&P 500 прибавя 14,71 пункта, или 0,56%, към стойността си до 4529,58 пункта, а технологичният Nasdaq Composite стартира сесията с ръст от 77,91 пункта, или 0,56%, до 14 097,22 пункта.
Dow получи подкрепа от акциите на Salesforce, които поскъпнаха с 4,48% до 224,66 долара за брой, след като в сряда софтуерната компания обяви резултатите си за второто фискално тримесечие и направи прогнози за третото, които надхвърлиха очакванията на анализаторите.
Инвеститорите се радват на положителна сесия, след като S&P 500, Dow и Nasdaq отбелязаха четиридневна печеливша серия. Тези печалби помогнаха на основните индекси да намалят месечните си загуби. И трите бенчмарка са се понижили с повече от 1% от началото на месеца до момента, но през последните дни отбелязват ръстове, тъй като трейдърите сигнализират за повишения в края на август.
Трейдърите в четвъртък обърнаха внимание и на новите данни за инфлацията в САЩ. Внимателно наблюдаваният от Фед базисен ценови индекс на разходите за лично потребление (PCE), който изключва волатилните компоненти като храни и енергия, е нараснал с 0,2% на месечна база през юли и с 4,2% спрямо година по-рано, съвпадайки с прогнозите на икономисти, анкетирани от Dow Jones.
„Пазарите приемат данните за инфлацията спокойно“, коментира Джефри Роуч, главен икономист на LPL Financial. „Въпреки че днешният доклад е донякъде разочароващ в рамките на детайлите, Фед вероятно няма да промени плана си да запази лихвите на същото равнище на срещата през септември.“
Инвеститорите сега ще насочат вниманието си към данните за новите работни места извън селскостопанския сектор, които трябва да бъдат публикувани в петък. Икономисти, анкетирани от Dow Jones, прогнозират 170 хил. новооткрити работни места. Трейдърите се надяват, че докладът ще покаже, че икономиката се забавя значително и в крайна сметка ще даде основание на централната банка да спре да повишава референтните лихви.
Отделно от това на облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните държавни ценни книжа се понижава до съответно 4,098% и 4,2%.
На пазара на петрол фючърсите върху европейския сорт Брент поскъпват с 89 цента, или 1,04%, до 86,75 долара за барел. Цената на фючърсите върху американския петрол от типа West Texas Intermediate се повишава с 1,16 долара, или 1,42%, до 82,79 долара за барел.
На валутните пазари стойността на едно евро се понижава до 1,085 долара за брой.
Златото поевтинява с 0,19% до 1969,3 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:20 ч.