Банки и фондове, управляващи активи, от години опитват да пробият в Китай, но изглежда мечтите им няма да се сбъднат, пише The Wall Street Journal. Изданието припомня, че един от водещите инвестиционни фондове в света - BlackRock, стана първият фонд, който започна директно бизнес в страната. Две години по-късно компанията е на 145-о място сред взаимните фондове в Китай (от общо около 200).
Китайските фондове, собственост на Fidelity International и Neuberger Berman, са дори по-назад в класацията.
Плановете на инвестиционните банки и фондове да развиват дейност в Китай не са от вчера, но перспективите сега изглеждат доста по-мрачни спрямо преди няколко години. Местните компании се обръщат към вътрешни източници за финансиране. В същото време забавящата се китайска икономика и ограничената статистическа информация започнаха да охлаждат желанието за инвестиции. Пекин например съобщи, че вече няма да публикува данни за младежката безработица, след като тя достигна рекорно високи нива.
Към това трябва да се добави и забраната за инвестиции в някои стратегически важни сектори на китайската икономика, която издаде администрацията на американския президент Джо Байдън.
Все повече инвеститори смятат, че рискът на китайския пазар не си залужава. Данните показват, че чужди мениджъри са вложили 12 млрд. долара в китайски книжа през по-популярните фондове. Това е най-малката сума от 2016 година насам. През тази година търсенето се възстановява леко, но е далеч от предишни години.
Всичко изглеждаше много обещаващо през 2020 година, когато Пекин премахна ограниченията върху американските мениджъри на активи да продават своите продукти на китайски инвеститори и позволи чужда собственост върху китайски фондове. Година по-късно Goldman Sachs пое контрола върху своето звено. През 2022 година Morgan Stanley увеличи дела си в китайското си звено до 94%.
Има и други примери - един от големите инвестиционни фондове в САЩ - Vanguard, се отказа от плановете си за навлизане на китайския пазар през 2021 година. Тогава от компанията сметнаха, че тази идея е прекалено скъпа и прекалено трудна за реализация. Vanguard обаче още работят съвместно с финансово-технологичната компания Ant Group в Китай.
Някои наблюдатели бяха обнадеждени в началото на 2023 година, че отварянето на китайската икономика след рестрикциите на коронавируса ще подкрепи фондовете. Повечето анализатори обаче са категорични - западните бизнес модели, които допреди няколко години работеха в Китай, сега стават все по-трудни за реализация.
Инвестиционните компании се сблъскаха със спад на печалбите у дома и затова обърнаха поглед към Китай. През миналата година обаче и китайският им бизнес започна да се свива, макар че местните фондове записват печалба - Citic Securities например с 6 на сто на годишна база.
Звеното на Goldman Sachs например е консултирало или участвало под някаква форма в седем първични предлагания на китайския пазар през последното десетилетие. Едно от тях е било през 2022 година. Citic Securities е водело 57 IPO-та само през миналата година.