Понижаването на кредитния рейтинг на САЩ с едно ниво от ААА на АА+ от агенция Fitch Ratings не беше позитивна новина за пазарите, които реагираха силно след върховите представяния през последните седмици. Истинската реакция ще стане очевидна след няколко седмици, но засега няма голям ефект върху държавните и корпоративните облигации на САЩ, тъй като останалите две големите рейтингови агенции - S&P и Moody's - не са дали индикации, че възнамеряват да предприемат подобни действия. Това коментира Николай Стойков, управляващ партньор в Alaric Securities, в ефира на предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
Събеседникът уточни, че ако някоя от тях също намали рейтинга на САЩ, тогава вече може да има потенциал за отлив на капитали от САЩ и пренастройка на портфейлите на фонд мениджърите.
"Решението на Fitch е леко изненадващо - бих го приел малко като самореклама. Другите кредитни агенции нямат намерение да променят кредитния рейтинг и не мисля, че повечето сериозни инвеститори гледат на това решение на Fitch като на реална заплаха за пазара", каза Стойков.
Агенцията загатна през май, че може да намали рейтинга на САЩ заради дефицита и пререканията в Конгреса около тавана на дълга, а и има тенденцията да променя рейтинга на страната по някакъв начин през лятото, каза Стойков. Той напомни, че през 2022 г. от агенцията повишиха рейтинга, когато повечето очаквания бяха относително по-негативни. Настоящата промяна от ААА към АА+ не е толкова голяма и агенцията има основания да се протеснява както за бюджетния дефицит, така и за тавана на дълга, но "балансът на САЩ е много добър", допълни той.
Fitch предупреждава за ерозия на управлението в САЩ, което е притеснително, ако тенденцията продължи.
"Президентството на Тръмп вкара доста въпроси колко стабилна е демокрацията в САЩ", каза Стойков и добави, че дори ако тази криза не се окаже временна, обществото в страната е бизнес-ориентирано и не такова, което не си покрива задълженията.
"Притесненията, които Fitch имат, са основателни, но техните заключения са прекалено агресивни и екстремни... Много от тези неща в мнението на Fitch са потенциални опасности с много малка вероятност да се случат", допълни анализаторът.
Светът навлиза в цикъл на икономически растеж и централните банки ще започнат да понижават лихвените проценти през 2024 г., каза Стойков. В такива ситуации кредитните рейтинги се повишават.
Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.