Цените на петрола се понижават за втора поредна сесия и се насочват към седмичен спад от повече от 4% в петък заради по-високото от очакваното увеличение на лихвата във Великобритания и предупреждението за задаващи се нови повишения на лихвите в САЩ, които разпалват опасенията за търсенето, съобщава Ройтерс.
Фючърсите върху сорта Брент поевтиняха с 80 цента, или 1,08%, до 73,34 долара за барел, докато цената на американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) се понижи с 84 цента, или 1,21%, до 68,67 долара.*
„Опасенията за рецесия отново нарастват след повишенията на лихвите от централните банки и ястребово настроения Фед“, призна Тина Тен, анализатор в CMC Markets, и добави, че по-силният долар също оказва влияние върху цените.
Поскъпването на долара, чиято стойност се повиши с 0,3% тази седмица, може да окаже влияние върху търсенето на петрол, като направи горивото по-скъпо за притежателите на други валути.
И двата бенчмарка поевтиняха с около 3 долара по време на предходната сесия, след като Английската централна банка повиши основния си лихвен процент с половин процентен пункт, засилвайки страха от икономическо забавяне, което от своя страна ще намали търсенето на гориво.
Пазарът сега е в очакване на публикуването на индексите на мениджърите по покупките (PMI) от целия свят, който ще даде представа за производствената активност и тенденциите при търсенето.
В САЩ запасите от суров петрол отчетоха изненадващ спад в количеството си през последната седмица, подпомогнат от силното външно търсене и ниския внос, съобщи Администрацията за енергийна информация в четвъртък. Запасите от бензин и дестилати обаче нараснаха.
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл призна, че централната банка ще променя лихвените проценти с „внимателно темпо“ от сега нататък, докато централните банкери са напът да прекратят своя исторически цикъл на затягане на паричната политика.
По-високите лихви увеличават разходите по заеми за предприятията и потребителите, което може да забави икономическия растеж и да намали търсенето на петрол. Страховете от повишения на лихвите на големите централни банки помрачиха перспективите за търсенето на гориво до края на годината.
„Енергийните търговци се притесняват, че Федералният резерв и Сие могат да осакатят икономическия растеж през втората половина на годината“, смята Едуард Моя, анализатор в OANDA.
*Цени към 10:00 ч.