Основните европейски борсови индекси приключиха първата сесия за седмицата с ръстове, докато инвеститорите се готвят за предстоящите заседание на централните банки в Европа, САЩ и Азия, съобщава CNBC.
Общоевропейският измерител Stoxx 600 напредна с 0,16 на сто до 460,73 пункта.
Германският показател DAX отчете ръст от 0,93% до 16 097,87 пункта.
Британският бенчмарк FTSE се повиши с 0,11 на сто до 7570,69 пункта.
Пазарите реагираха на факта, че икономическите анализатори във Великобритания се отказват от прогнозите си за рецесия, след като спадащите цени на енергоизточниците и по-големите от очакваното разходи спомогнаха за растежа през първата половина на 2023 г. И двете най-големи бизнес лобистки групи във Великобритания очакват, че икономиката ще се разшири леко през тази година, избягвайки две последователни тримесечия на спад, които те очакваха по-рано. Проучване на Bloomberg сред британски икономисти също показва засилване на консенсуса за растежа.
Междувременно Конфедерацията на бизнес индустрията (CBI) заяви, че сега прогнозира ръст на брутния вътрешен продукт от 0,4% през 2023 г. За 2024 г. тя очаква разширяване с 1,8%. Тези цифри са по-високи от предишните прогнози за свиване с 0,4% през тази година и ръст от 1,6% през следващата.
Френският индекс CAC записа увеличение от 0,52 на сто до 7250,35 пункта.
Основните европейски борсови индекси в края на редовната търговия на 12 юни.
Заседанията на Фед, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Японската централна банка (ЯЦБ) ще определят движението на пазарите през тази седмица, докато трейдърите търсят улики за паричната политика на регулаторите.
Акциите на швейцарския кредитор UBS поскъпнаха с близо процент, след като обяви, че е приключила поглъщането на своя финансово колапсирал конкурент, Credit Suisse. Разширената UBS Group сега има баланс от 1,6 трлн. долара и работна сила от 120 000 души, въпреки че изпълнителният директор Серджо Ермоти предупреди, че са вероятни „болезнени“ съкращения на персонала.
Цените на петрола се сринаха по време на търговията в понеделник следобед, тъй като участниците на енергийния пазар още оценяват вероятността от по-нататъшни повишения на лихвените проценти от страна на Фед. Фючърсите върху Брент поевтиняха с 3,1% до 72,52 долара за барел, докато тези върху американския сорт WTI изтриха 3,7% от стойността си.