Основните щатски индекси започват новата седмица на червена територия, докато инвеститорите очакват данни за инфлацията тази седмица, а банковите акции поскъпват, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average, включващ 30 компании, отбелязва спад от 62,29 пункта до ниво от 33 612,18 пункта. Широкият измерител S&P 500 губи 0,05% до ниво от 4134,24 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite е надолу с 0,22% до равнище от 12 211,55 пункта.
Вниманието на инвеститорите ще бъде насочено към индекса на потребителските цени през април, който трябва да бъде публикуван в сряда, последван от индекса на производствените цени в четвъртък. Фондовите пазари отвъд океана изпратиха волатилна седмица, при която Dow Jones и S&P 500 записаха най-лошото си седмично представяне от март. Загубите станаха факт въпреки ралито в края на седмицата, при което волатилните акции на регионалните банки отскочиха от дъното си.
Книжата на PacWest се представят силно, като нарастват с 28%, след като банката понижи дивидента си. Цената на акциите на големи банки като Citigroup, Wells Fargo, JPMorgan Chase и Morgan Stanley също нараства.
В други сектори книжата на Disney поскъпват с над 2,3% в началото на търговията. Компанията ще обяви тримесечните си резултати в сряда.
Инвеститорите обсъждат дали банковата криза най-сетне е утихнала, отбелязва старши пазарният анализатор на Oanda Едуард Моя.
„Изглежда, че Wall Street ще се опита да установи дали натискът върху банките е близо до края си. Тази седмица няма да е толкова натоварена като предишната, но също ще бъде важна“, допълва той.
В същото време акциите клас А на Berkshire Hathaway поскъпват с над 1%, след като конгломератът на Уорън Бъфет обяви резултатите си за първото тримесечие. Оперативната му печалба е нараснаха с 12% през първото тримесечие, а паричният поток е надхвърлл 130 млрд. долара. Бъфет лично е обсъдил теми като последната банкова криза, която разтърси Wall Street, на годишното заседание на Berkshire Hathaway в Омаха, щата Небраска.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа нараства до съответно 3,496% и 3,817%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от други шест основни валути, е нагоре с 0,02% до 101,24 пункта. Еврото поскъпва с 0,01% до 1,102 долара, а паундът се разменя срещу 1,263 долара. Спрямо йената щатските пари са на ниво от 134,81 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола нараства с 2% на фона на успокояването на опасенията от рецесия в САЩ след три поредни седмици на спадове за първи път от ноември насам.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент прибавят 1,44 долара до 76,74 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI са нагоре с 1,60 долара до 72,94 долара за барел.
Американските фючърси върху златото поскъпват с 0,4% до 2032,40 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 18 ч. българско време.