От началото на седмицата петролът поевтиня с около 10 на сто на фона на притесненията за търсенето в световен мащаб. В четвъртък (4 май) обаче търговията се успокои след сигналите от Федералния резерв на САЩ, че централната банка е вече към края на своята политика по повишаване на лихвите, пише Ройтерс.
Американският лек суров петрол (WTI) поскъпва с 0,4% до 68,88 долара за барел. Европейският "Брент" се търгува за 72,76 долара за барел, което е повишение от 0,5 на сто*.
През тази седмица търговията на петролните пазари е под въздействие на сигналите за забавяне на промишленото производство в Китай - най-големият вносител на петрол в света. В същото време основната лихва в САЩ вече е на нивото от 2007 година, което може и да постави под риск икономическото развитие на страната.
Все пак все още има позитивни сигнали от американската икономика - особено в сектора на услугите.
Пазарите сега могат да обърнат внимание на проблемите с доставките. Страните от ОПЕК+ заявиха, че на 1 май съкращават добива с 1,16 млн. барела дневно и това, заедно с традиционния летен пик на търсенето, може да подкрепи повишаване на цената на суровината.
Анализаторите отбелязват, че петролните държави вероятно ще бъдат в състояние този път да спазят ограничените на добивите. ОПЕК може и да обмисли допълнително намаление, за да повиши цената в следващите месеци. Източници на Ройтерс твърдят, че следващата среща на картела, насрочена за 4 юни, ще бъде присъствена.
*Към 7:30