Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average започва новата седмица с ръст, тъй като според инвеститорите установеният контрол от правителството върху First Republic през уикенда и последвалата продажба на JPMorgan Chase са овладели достатъчно регионалната банкова криза, която тревожи пазарите от март насам.
Dow прибавя 115,27 пункта до ниво от 34 213,12 пункта. Широкият измерител S&P 500 отбелязва ръст от 0,18% до ниво от 4179,55 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite е надолу с 0,04% до равнище от 12 221,80 пункта.
Книжата на JPMorgan Chase поскъпват с 2,6% след новината за сделката с First Republic. Голямата банка придоби всички затруднени влогове на кредитора First Republic и „значително мнозинство от активите“.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Деймиън заяви, че сделката разрешава голяма част от последиците в банковия сектор, които започнаха след внезапния колапс на Sillicon Valley Bank през март.
Регионалните акции отбелязват лек спад в понеделник. S&P 500 Regional Bank ETF (KRE) е надолу с 0,8%, а книжата на Zions Bancorp поевтиняват с 0,7 на сто. В същото време цената на акциите на Western Alliance и PacWest не се вписват в тенденцията и поскъпват съответно с 2,3% и 2,1%.
First Republic съобщи миналата седмица, че влоговете ѝ са намалели с над 40% през първото тримесечие, предизвиквайки още спадове при вече изпитващите затруднения акции. Те са изгубили цели 97% от стойността си от началото на годината. Акциите на кредитора са спрени от търговия към понеделник сутринта.
Инвеститорите очакват няколко големи компании да обявят отчетите си тази седмица. Технологичният гигант Apple, Qualcomm и AMD трябва да обявят резултатите си за тримесечието. В същото време пазарите ще наблюдават внимателно развръзката от майското заседание на Федералния резерв в сряда.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа нараства до съответно 3,536% и 3,781%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от други шест основни валути, е нагоре с 0,36% до 102,03 пункта. Еврото поевтинява с 0,38% до 1,098 долара, а паундът е надолу с 0,44% до 1,252 долара. Спрямо йената щатските пари поскъпват с 0,74% до 137,27 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола се понижава заради опасенията за последиците за икономиката от ново повишаване на лихвите от Федералния резерв и слабите данни за промишленото производство в Китай. Те надделяха над подкрепата от новите съкращения на добива от ОПЕК+, които влязоха в сила този месец.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент отписват 1,01 долара до 79,32 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI отбелязват сходен спад до 75,77 долара за барел.
Американските фючърси върху златото прибавят 0,7% до 2013,70 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17,45 ч. българско време.