Във вторник на основните азиатски фондови борси преобладаваха печелившите. По-специално в Япония се наблюдаваше възходяща тенденция. По този начин фондовите борси в Далечния изток реагираха на насоките на Wall Street от понеделник и по-нататъшните повишения на фючърсите в САЩ.
Както отбелязаха пазарните стратези на Deutsche Bank, японският фондов пазар се възползва и от изявленията на наскоро назначения ръководител на централната банка Казуо Уеда. Те бяха по-предпазливи, отколкото очакваха пазарните участници, като Уеда обеща по време на първата си пресконференция да продължи свръхлибералната парична политика. В резултат на това йената отслабна значително спрямо долара, което подкрепи ориентираните към износ японски акции. Японският бенчмарк индекс Nikkei 225 се повиши с 1,05% до 27 923,37 пункта.
Инвестиционната легенда Уорън Бъфет също е проявил интерес към японските акции. В интервю за Nikkei Бъфет заяви, че обмисля допълнителни инвестиции в пет големи японски корпорации, като добави, че "много се гордее" със съществуващите си инвестиции в тях. На този фон книжата на Mitsui & Co, Sumitomo, Itochu и Mitsubishi отбелязаха значителни ръстове.
Южнокорейският фондов пазар също се възползва от благоприятните сигнали за паричната политика. Централната банка на страната остави лихвените проценти непроменени, отбелязаха пазарните стратези на Deutsche Bank. Решението беше в съответствие с очакванията. Показателят KOSPI добави 1,42%.
Австралийската фондова борса се присъедини към печелившите и водещият индекс S&P ASX 200 нарасна с 1,26% до 7309,90 пункта.
За разлика от тях китайските фондови борси се развиваха непоследователно. Докато измерителят Hang Seng на китайския специален административен район Хонконг се повиши с 0,44% до 20 420,39 пункта след дългия уикенд с два официални празника, индексът CSI с 300-те най-важни акции на борсите в Шанхай и Шънджън загуби 0,28% до 4093,46 пункта.
Така фондовите пазари реагираха само в ограничена степен на благоприятните сигнали от страна на инфлацията. През март нивото на инфлация спадна до 0,7% от 1,0% през предходния месец. Това беше вторият пореден месец, в който инфлацията се понижи. Анализаторите очакваха инфлацията да се задържи на непроменено ниво. Данните оставят на централната банка възможност за допълнителни мерки в подкрепа на икономиката.