Финансирането с рисков капитал на стартиращи компании се е сринало с над 50% през последните 12 месеца, тъй като икономическото забавяне натежава върху оценките на новите технологични фирми.
В световен мащаб рисковите фондове са инвестирали 76 млрд. долара в стартъпи през първите три месеца на 2023 г., което е по-малко от половината от 162 млрд. долара, вложени в такива начинания през същия период преди година, сочат изчисленията на доставчика на данни Crunchbase, цитирани от Financial Times.
Този рязък спад се наблюдава въпреки два големи кръга за набиране на средства за технологични компании тази година. През януари Microsoft инвестира 10 млрд. долара в компанията за генеративен изкуствен интелект OpenAI, а миналия месец компанията за разплащания Stripe привлече 6,5 млрд. долара от инвеститорите. Без сделката на Microsoft с OpenAI първото тримесечие на 2023 г. щеше да бъде най-слабото за рисковите инвестиции от повече от пет години.
Крахът на американската банка Silicon Valley Bank, чийто фокус беше върху стартиращи технологични компании, допълнително ще дестабилизира екосистемата за финансиране на технологични стартъпи, коментира Жене Теар, старши редактор на данни в Crunchbase.
Рисковият капитал, инвестиран в стартъпи, намалява рязко от 2021 г. насам. Графика: Financial Times
Сходен спад от над 50% на финансирането с рисков капитал за стартиращите фирми в рамките на САЩ през първото тримесечие сочат данните на изследователската компания PitchBook и американската Национална асоциация за рисков капитал, цитирани от Bloomberg.
Американските стартъпи са привлекли 37 млрд. долара от рискови капиталисти през първото тримесечие на тази година, което е най-ниската стойност през последните 13 тримесечия. Инвеститорите са намалили както размера, така и броя на "чековете", които подписват. През първото тримесечие е регистриран най-ниският от над пет години брой сделки в страната - по-малко от 3 хиляди.
С влошаването на икономическите условия апетитът за рискови инвестиции отслабва и хиляди нововъзникващи компании със спешна нужда от капитал са изправени пред срив в оценките им или неплатежоспособност.
„Дори преди SVB [да се срине] това беше най-лошата бизнес среда, която някой е виждал“, казва пред FT Сам Яган, основател на уебсайта за запознанства OKCupid, а днес инвеститор в компании на ранен етап на развитие.
„Повечето предприемачи и рискови капиталисти никога не са преминавали през спад на пазара. Казвахме на хората, че не бива ,да приемат, че ги очаква още капитал. Сега има наистина добри компании, които не могат да получат капитал", казва той.
През петте години до края на 2021 г. инвестиционните обеми в световен мащаб се увеличиха приблизително четири пъти, тъй като рисковите фондове вложиха повече капитал от името на институционални инвеститори като пенсионни и университетски фондове. Включиха се и нови участници, като хедж фонда Tiger Global, който искаше да яхне вълната от повишаващи се технологични оценки.
Оттогава частните пазарни оценки на много новостартиращи фирми, които някога бяха любимци на инвеститорите от Силициевата долина, паднаха рязко. Stripe например, оценена на 95 млрд. долара през 2021 г., сега струва приблизително наполовина по-малко, след като привлечените средства миналия месец я оцениха на 50 млрд. долара.
Тази тенденция принуди някои рискови фондове да намалят стойността на компаниите в своите портфейли. По-рано тази година Tiger заличи една трета, или 23 млрд. долара, от оценката на стартъпи, в които е инвестирал, включително Stripe и компанията майка на TikTok ByteDance.
Според Crunchbase рисковите фондове са натрупали рекордните 580 млрд. долара, които все още не са инвестирали, към края на първото тримесечие. До голяма степен замразеният пазар за първични публични предлагания също прекъсна ключов източник на финансиране за компаниите на по-късен етап от развитието си.
Това изправи много стартиращи фирми пред избор между набиране на средства при по-ниска оценка, поемане на дълг или намаляване на разходите и изчакване средата за финансиране да се подобри. Инвеститорите очакват вълна от фалити на компании по-късно тази година, тъй като някои стартъпи остават без пари. Основателят на голям фонд за рисков капитал от Силициевата долина казва пред FT: „Нещата са много, много трудни.“