Покачването на цените на петрола продължава да засилва тревогата сред инвеститорите на Wall Street, които се подготвят за още насрещни икономически ветрове след сътресенията в банковия сектор, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава с 0,29 на сто до 33 503,64 пункта.
Широкият показател S&P 500 записва спад от 0,14 на сто до 4118,86 пункта.
Технологичният измерител Nasdaq Composite отчита понижение от 0,1% до 12 177,12 пункта.
Напоследък пазарите са устойчиви, като основните индекси нарастват въпреки страховете от упоритата инфлация, банковата криза и растящите лихви.
Тази седмица енергийният пазар се превърна в друг потенциален източник на волатилност, след като ОПЕК+ обяви, че намалява добива с 1,16 млн. барела петрол на ден. Фючърсите на West Texas Intermediate отбелязаха най-голямото си дневно увеличение от почти година след новината.
„Като се има предвид преходът, през който светът преминава, докато залага на „чиста и зелена енергия“, ОПЕК+ отлично разбира, че неговото все още високо ценено „течно злато“ в един момент ще започне да губи своя блясък“, коментира Куинси Кросби, главен глобален стратег за LPL Financial.
Пазарите реагират и на новите данни за свободните работни места в САЩ, чийто брой се понижава през февруари, сигнализирайки, че ултразатегнатият пазар на труда може би започва да се разхлабва.
Основните щатски борсови индекси в началото на сесията на 4 април.
Броят на свободните позиции се понижава до 9,93 млн. през февруари, което е спад с над 600 хил. места и остава под очакванията на икономисти, анкетирани от FactSet, за 10,4 млн. позиции, става ясно от данни на Министерството на труда.
Данните вдъхват оптимизъм сред инвеститорите, че Фед може да започне скоро да облекчава своите действия спрямо инфлацията.
При акциите книжата на Microsoft, Apple и Alphabet поскъпват съответно с 0,65%, 0,06 на сто и 0,87 на сто. Цената на акциите на Meta напредва с 0,97 на сто.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижава съответно до 3,376% и 3,609 на сто.
Междувременно доларовият индекс, който отчита силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, записва спад от 0,52% до 101,56 пункта.
На петролните пазари цената на международния бенчмарк сорт Брент се покачва с 0,8 на сто до 85,61 долара за барел. Фючърсите върху WTI поскъпват с 0,85 на сто до 81,10 долара за барел.
Цената на златото се понижава с 0,02% до 1983,80 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:40 ч. българско време.