Водещите индекси на американската фондова борса бележат ръстове, приключвайки волатилно, но като цяло печелившо тримесечие, белязано от финансовата паника около краха на Silicon Valley Bank, съобщава CNBC.
Широкият измерител S&P 500 прибавя 0,5%, колкото и технологичният Nasdaq Composite. От своя страна, индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибавя близо 160 пункта (0,5%) в началото на сесията.
Пазарът получи подкрепа в петък, след като предпочитаният измерител на инфлацията от Федералния резерв показа по-слабо от очакваното увеличение на цените. Основният индекс на разходите за лично потребление, изключващ енергоизточниците и храните, е нараснал с 0,3% през февруари. Това е по-малко от 0,4%, очаквани от икономистите, анкетирани от Dow Jones.
От началото на годината до края на сесията в четвъртък S&P 500 и Nasdaq Composite прибавят съответно 5,5% и 14,8%. Dow обаче отчита леко понижение. За месеца S&P 500 и Nasdaq нарастват с 2% и 4,9%, а Dow - с 0,6%.
Търговията през последните седмици обаче не бе безоблачна. Акциите се възстановиха през втората половина на март, след като месецът започна с краха на две регионални банки и принудителното придобиване на швейцарската банка Credit Suisse от конкурента UBS.
Борсово търгуваният фонд на регионалните банки SPDR Regional Banking ETF отбелязва ръст от 0,2% в сряда и от 6% спрямо мартенското си дъно.
Този месец технологичните акции са големите печеливши, като инвеститорите замениха с тях финансовите акции. Фондът Technology Select SPDR ETF се повишава с 9% през март – значително повече от всеки друг секторен борсово търгуван фонд – и с 0,1% в петък.
При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации пък намалява в началото на сесията до съответно 3,519% и 3,714%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути пък се повишава леко с 0,1% до 102,22 пункта.
На стоковите пазари цената на петрола расте. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поскъпват с 0,6% до 79,76 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI - с 1,2% до 75,27 долара за барел.
Златото остава относително без промяна в цената на равнище от 1998,1 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:10 ч.