Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average започва редовната търговия в понеделник с ръст от близо 400 пункта, след като швейцарското правителство спомогна за придобиването на проблемната швейцарска банка Credit Suisse от конкурента UBS, съобщава CNBC.
Измерителят напредна с 391 пункта (1,23%). От своя страна, широкият показател S&P 500 нарасна с 0,6%. На червено обаче е технологичният бенчмарк Nasdaq 100, който се понижава с 0,2%.
Акциите на повечето регионални банки също са на зелено , възстановявайки се от загубите през изминалата седмица заради краха на Silicon Valley Bank (SVB). От Wall Street обаче очакват да са необходими повече действия за възстановяването на доверието в банковата система.
Борсово търгуваният фонд SPDR Regional Banking ETF (KRE) прибавя 5,3%, след като се срина с 14% миналата седмица. Кредиторът PacWest увеличава цената на акциите си с 21,21%, Zions Bancorporation с 8%, а First Citizens с 6,7%, повеждайки ръстовете. Въпреки това акциите на First Republic поевтиняват с 13,33%, прибавяйки към загубите от над 71% миналата седмица.
Нестабилността във финансовия сектор през последните две седмици увеличава очакванията за срещата за паричната политика на Федералният резерв в сряда. Към понеделник сутринта има 57% шанс за увеличение от четвърт процентен пункт от Фед, показват данни на CME Group. Други 38% смятат, че изобщо няма да има покачване, която говори, че председателят Джером Пауъл може би ще започне да облекчава агресивната си политика за повишаване на лихвените проценти, започнала през март 2020 г.
Известно разведряване на пазарите донесе новината, че UBS се е съгласила да купи конкурента си Credit Suisse за 3 млрд. швейцарски франка (3,2 млрд. щатски долара), като комбинираната банка ще има 5 трлн. долара активи. Миналата седмица акциите на Credit Suisse поевтиняха с 21%.
Придобиването е „недвусмислено добре за всеобхватните опасения относно стабилността на световния банков сектор“, коментира главният пазарен стратег на B. Riley Wealth Management Арт Хоугън.
Въпреки тревогите около банковия сектор S&P 500 и Nasdaq Composite приключиха с ръстове за седмицата, като инвеститорите се върнаха към технологичните акции, тъй като те могат да имат полза от средата на по-ниски лихвени повишения. Dow обаче спадна с близо 0,2% за седмицата.
При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации расте в понеделник до съответно 3,473% и 3,667%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница конкурентни валути, се понижава с 0,4% до 103,31 пункта.
На стоковите пазари цената на петрола се понижава. Фючърсите върху сорта Брент поевтиняват с 0,8% до 72,41 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI изтриват процент до 66,05 долара за барел.
Златото поскъпва с 0,6% до 1984,5 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 16 ч.