Проблемите в банковия сектор доведоха до рязко понижение на цената на петрола. Двата водещи сорта на пазарите загубиха по около 10% от цената си за седмицата и търговията се извършва при най-ниската цена за последните 15 месеца, пише Ройтерс. Американският лек суров петрол (WTI) поевтиня с почти 3% до 66,35 долара за барел в днешната (17 март) сесия. Този сорт петрол изгуби 11% от цената си и изпраща най-лошата си седмица от април 2022 година насам. За европейския Brent понижението е от 2,9% до 72,54 долара за барел.
Банковият сектор изпраща едни от най-тежките си дни в последните години, но това не помрачи седмицата за Nasdaq, в който тежест имат технологичните компании. Индекъст затвори със седмичен ръст от 4,1%. На зелена територия е и S&P 500, записвайки седмичен ръст от 1,2%.
За Dow Jones обаче седмицата затваря със спад, макар и с минималните 0,4 на сто.
Сега всички са в очакване на новата седмица и дали през уикенда кризата ще се успокои или нещата ще се влошат, посочва CNBC. Пазарите очакват и решенията от заседанието на Федералния резерв, което е насрочено за 21-22 март.
В последната сесия за тази седмица и трите водещи индекса на търговията отвъд Океана завършиха със загуби на фона на срива на First Republic. Банката загуби почти 33% от стойността на акциите си до 23,03 долара за брой. Така седмицата приключи със 70% понижение на книжата, въпреки че група от банки в САЩ обещаха да депозират 30 млрд. долара в институцията в знак на доверие към нея.
Спадът за Dow Jones днес (17 март) е в рамките на почти 400 пункта, или 1,2% до 31 861,98 пункта. За широкия S&P 500 сесията приключва с намаление от 1,1% до 3916,64 пункта, а Nasdaq губи 0,74% от стойността си до 11 630,51 пункта.
На валутните пазари едно евро се разменя за 1,0661 долара. Стойността на британския паунд достигна до 1,2174 долара за брой.
Цената на златото се повиши рязко на фона на нестабилните фондови пазари. Стойността на една тройуция достига 1981,10 долара, което е най-високото ниво от април 2022 година. В рамките на сесията ценният метал, който е търесено убежище при кризи, поскъпна с 3%. За седмицата това е увеличение от почти 6 на сто.
преди 1 година хихи ... не че нещо , ама специално внимание на друзята антиваксъре-газовици ... война !! намалени доставки на петрол от уж великите петролни производители в опек+ , и то със стотици хиляди барели дневно производство , в световен мащаб има изтрити около 1млн барела от дневното производство ... и цената продължава да пада ... фащате ли дикиш с електричките , огромният ръст в продажбите им и спада на цената на нефта ?! има ли връзка , а друзя ?! началото на края на петролните крале виждате ... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар