Повечето фондови борси в Азиатско-Тихоокеанския регион завършиха сесията със спадове, като Nikkei 225 записа четвърти ден на търговия на положителна територия, а борсата в Хонконг отчете спад втора поредна сесия, съобщава Market Watch.
Хонконгският показател Hang Seng записа понижение от 483,23 пункта, или 2,35%, до ниво от 20 051,25 пункта.
Акциите на телекома China Unicom отчетоха най-голям ръст, добавяйки 3,5% към стойността си. Цената на книжата на производителя на напитки Nongfu Spring нарасна с 1,1%, а акциите на дружеството за недвижими имоти Wharf Real Estate прибавиха 0,3% към стойността си.
Книжата на фармацевтичната компания CSPC Pharmaceutical Group междувременно поевтиняха с 6,2%, а тези на Country Garden Holdings записаха ценови спад от 5,2%.
В континенталната част на Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете спад от 0,06% до 3283,25 пункта. Индексът Shenzhen се понижи с 0,09% до 11 598,29 пункта.
Основните азиатски борсови индекси в края на редовната търговия в сряда (8 март).
Настроенията на борсите в Китай останаха помрачени, след като властите обявиха по-скромна цел за икономическия растеж на страната за тази година. В доклада за работата си премиерът Ли Къцян подчерта необходимостта от икономическа стабилност и разширяване на потреблението, като постави цел за създаване на около 12 млн. работни места в градовете тази година, над целта от най-малко 11 млн. работни места за миналата година. Той предупреди, че остават рискове в имотния сектор.
Токийският бенчмарк на сините чипове Nikkei 225 напредна с 0,48% до 28 444,19 пункта.
Акциите на оператора на вериги магазини Takashimaya Co. Ltd. поскъпнаха с 4,5%, отчитайки най-големия ръст в рамките на Nikkei 225. Цената на книжата на Isetan Mitsukoshi нарасна с 4,4%, а акциите на J. Front Retailing прибавиха 4,3% към стойността си.
Най-голям спад отчетоха акциите на автомобилния концерн Nissan Motor Co., където ценовото понижение достигна 3,5%.
Инвеститорите обърнаха внимание на новите данни за заплатите в Япония, които се понижават с най-бързия с темп за последните близо девет години през януари, докато инфлацията продължава да „изяжда“ покупателната способност на потребителите.
Тенденцията при заплатите в третата по големина икономика в света се наблюдават внимателно от Японската централна банка (ЯЦБ), като нейните служители изтъкват, че ръстовете при заплатите, съчетани с инфлационни нива от 2%, са от съществено значение за паричната политика, която остава свръхразхлабена.
Коригираните спрямо инфлацията заплати в Япония отчитат най-големия си спад от май 2014 г. през яниари. Източник: Ройтерс
Коригираните спрямо инфлацията заплати в Япония – барометър за покупателната способност на домакинствата – се свиват с 4,1% през януари спрямо същия месец на 2022 г., отчитайки най-големия си спад от май 2014 г.
В Южна Корея измерителят Kospi записа понижение от 1,28% до 2431,91 пункта.
Австралийският показател ASX 200 изтри 0,77% от стойността си, смъквайки се до равнище от 7307,8 пункта.