IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Николай Василев: Пропускаме исторически шанс да станем част от богата Европа

С изключение "на ранния Дянков и късния Борисов" никой не е направил нищо, за да приеме България еврото, заяви финансистът

13:53 | 18.02.23 г. 9
Автор - снимка
Създател
Николай Василев. Снимка: БГНЕС/Надежда Пеева
Николай Василев. Снимка: БГНЕС/Надежда Пеева

За пореден път по собствена вина пропускаме голям исторически шанс да станем част от богата Европа, коментира отлагането на целевата дата за влизане на България в еврозоната финансистът Николай Василев, бивш вицепремиер и три пъти министър в правителствата на Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев, в интервю за БГНЕС.

По думите му през последните 20 години с малки изключения, "на ранния Дянков и късния Борисов", никой не е направил нищо, за да приеме България еврото.

Ако през последните две години управляващите искаха да сме в еврозоната, това щеше да се случи, посочва Василев.

„Изключително съм разочарован – от 2005 до 2025 г., защото реално държавата не направи необходимото за тези 20 години, за да влезе България в еврозоната“, отбелязва финансистът и добавя: „Като казвам, че съм разочарован, това не означава, че съм изненадан. Сред хората, които управляват държавата след 2005 г., като аз също съм участник в два кабинета, с малки изключения на проблясъци реално нито едно правителство не искаше България да влезе в еврозоната, нито направи необходимото това да се случи. Изключенията бяха ранният Дянков и късният Борисов. Това бяха проблясъците за 20 години“.

Николай Василев е категоричен, че „България за пореден път по собствена причина, която е вътре в нея, а не извън, пропуска своя голям исторически шанс да стане част от цивилизования свят, да бъде сред богатите и първокласни държави от Западна Европа, а вместо това се приближи до Африка“.

Според финансиста част от причините за поредния провал се дължат на това, че много малко хора се ориентираха правилно в суматохата на лятото на 2021 г. и какво се случва тогава.

„България беше предвидена да се присъедини към еврозоната заедно с Хърватия на 1 януари 2023 г. и ако Асен Василев и Кирил Петков, в битието им на служебни министри, искаха да вкарат България там, щяха да го направят“, заявява Николай Василев. Той е убеден, че това можеше да се случи независимо от говоренето на двамата. „През 2021 г. те заявиха, че са против, през 2022 г. с половин уста казаха, че са за. Това обаче не беше достатъчно“, отбелязва финансистът и дава за пример ставащото в Босна и Херцеговина през последните 25 години.

„Сигурно и там много хора са казвали, че са за присъединяването на тяхната страна към Европейския съюз. И къде са те в момента? Членове ли са на ЕС? Нищо не са направили, за да влязат там“, посочва Василев.

„България каквото можа, за да провали еврозоната, го направи“, категоричен е той. За него виновни са и прозападните сили, които в няколко поредни парламента нямат желание да съставят правителство. По думите му вина носят и хора като него, които 20 години говорят колко е хубаво да влезем в еврозоната, но явно не са успели да си свършат работата.

„Написах четири книги, дадох стотици интервюта в подкрепа на еврото, но очевидно не съм си свършил работата, защото хората продължават да вярват на измишльотини и предпочитат България да е африканска държава. Много съм разочарован…“, обобщава пред БГНЕС финансистът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:57 | 18.02.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

9
rate up comment 4 rate down comment 2
andy
преди 1 година
Абе Кольо мамин, що не идеш да прислугваш на богатите ами се натискаш в България?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 4
scott
преди 1 година
викаш, некое семейство ше си припознае нехранимайко-***. Ако си го отгледа, може да пробва с превъзпитание. Ама да земе от сиропиталище гаменче и тепърва да го учи на бизнас и добри обноски и да го обича: БОГАТИТЕ НЕ ПРАВАТ ТАКА. Шанса беше и е 0.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 3
mr. Yoda
преди 1 година
Rabbit. Hide Vasilev! Hide very well !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 13
danchomentata
преди 1 година
Не щеме ний богатство,. не щеме ни пари,. искаме свобода. с човешки правдини. *. Напред, напред,. на бой да вървим! Доста сме стоели,. стига да търпим!https://btvnovinite.bg/16856-Kolin_Paual_shte_obsadi_irakskiya_dalg_kam_Bulgaria_po_vreme_na_vizitata_si_u_nas.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 10
danchomentata
преди 1 година
Старите юпита вече са бизнесмени в България.Новите юпита може да пуснат желязна завеса и мораториум по дълга."Който зло мисли зло намира."https://***.mediapool.bg/irakskiyat-dalg-kam-bulgaria-shte-bade-obsaden-ot-paual-v-sofiya-news21153.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 6
xapoznai
преди 1 година
Тези облигации Милен Велчев още ги занули през далечната 2004та година... А статията е 2001 година... Много отдавна вече имаме възможност за финансиране от световните пазари при това на нива много по-добри от богатите страни... При това бихме могли да го правим и го правим доста успешно от вътрешния пазар, просто защото сме богата страна... Сравнението с Латинска Америка е меко казано неуместно, защото при желание можем да покрием изцяло външния си дълг, а в банките има над 100млрд лева...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 8
valentino29
преди 1 година
А аз си мислех,че сме част от богата европа,най-бедната!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 19
danchomentata
преди 1 година
Brady bonds have been most successful among Latin American countries.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 18
danchomentata
преди 1 година
От няколко години в България се говори за евентуална замяна на дълга ни по Брейди-облигациите, като доста от инвестиционните банки регулярно сондират настроенията на управляващите. https://***.investor.bg/a/5-balgariya/841-breydi-obligatsiite-gubyat-dosegashnoto-si-znachenie
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още