Цените на петрола се повишават втора поредна сесия във вторник, водени от оптимизма за възстановяващото се търсене в Китай и опасенията за недостиг на доставки след спирането на работата на голям терминал за износ след земетресението в Турция, предава Ройтерс.
Фючърсите върху петрола сорт Брент поскъпнаха с 1,43% до 82,17 долара за барел към 8 часа, а фючърсите по West Texas Intermediate - с 1,52% до 75,24 долара за барел.
„Цените на суровия петрол се повишават поради очакванията, че възстановяването на Китай ще бъде устойчиво и поради прекъсването на доставките заради земетресението, което опустоши Турция", казва Едуард Моя, анализатор в OANDA.
Ръководителят на Международната агенция по енергетика (МАЕ) заяви в неделя, че половината от тазгодишния ръст на световното търсене на петрол ще бъде генерирано от Китай, и добави, че търсенето на авиационно гориво се увеличава.
Саудитска Арабия, най-големият износител на петрол в света, повиши цените на своя водещ сорт суров петрол за азиатските купувачи за първи път от шест месеца насам на фона на очакванията за възстановяване на търсенето на петрол, особено от страна на Китай.
Дейността на турския терминал за износ на петрол в Джейхан с капацитет 1 млн. барела дневно беше спряна след силно земетресение в региона. Терминалът, който изнася азерски суров петрол за международните пазари, ще бъде затворен между 6 и 8 февруари.
Даниел Хайнс, старши стратег по суровините в ANZ Bank в Сидни, посочи и прекратяването на Фаза 1 на петролното находище "Йохан Свердруп" с капацитет 535 хил. барела на ден в норвежката част на Северно море като основен фактор за цените.
Анализаторите заявиха, че петролните пазари ще следят внимателно речта на председателя на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл в сряда. Повишаването на лихвените проценти обикновено засилва долара, което може да оскъпи суровината за купувачите извън САЩ.
„Възстановяването на цените на петрола е по-скоро предпазливо движение преди речта на Джером Пауъл утре, когато председателят на Фед може да даде повече насоки за бъдещия път на повишаване на лихвените проценти", казва Тина Тен, анализатор в CMC Markets.