Wall Street изпрати последната търговска сесия за седмицата на червена територия, след като данните за пазара на труда в САЩ, публикувани по-рано в петък, предизвикаха опасения сред инвеститорите, че Федералният резерв ще продължи да покачва лихвите.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отписа 0,38% от стойността си, падайки до 33 926,01 пункта.
Широкият измерител S&P 500 се понижи с 1,04% до 4136,48 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite намаля с 1,59% до 12 006,95 пункта.
Въпреки това индексите S&P 500 и Nasdaq записаха седмично повишение в размер на съответно над процент и 3,31%, докато изключение бе Dow Jones с понижение от 0,15 на сто. За технологичния показател това бе петото поредно седмично повишение.
Водещите борсови индекси в САЩ записаха понижения в последната търговска сесия за седмицата. Източник: CNBC
По-рано през деня стана ясно, че броят на новонаетите служители в САЩ е нараснал през януари, а процентът на безработицата е спаднал до 53-годишно дъно. Все още нагорещеният пазар на труда в страната накара трейдърите да завишат своите очаквания за бъдещите ходове на Федералния резерв на САЩ, който в сряда (1 февруари) одобри второ поредно по-малко лихвено повишение от 25 базисни пункта (б.п.).
Според пазарите Фед вероятно ще има нужда от поне още две лихвени повишения, с които федералната лихва да достигне над 5% тази година, за да охлади неочаквано силния пазар на труда. Пазарите на фючърси по лихвите, които досега бяха скептично настроени към тези виждания, сега отразяват такива очаквания, като се вижда и по-голям шанс Фед да продължи да покачва лихвата си, докато тя достигне диапазон 5-5,25% до юни, ако не и до май.
Европейският сорт петрол Брент поевтиня с 2,95% до 79,75 долара за барел, а американският сорт West Texas Intermediate (WTI) – с 3,51% до 73,22 долара за барел. По-рано в петък страните членки на Европейския съюз (ЕС) постигнаха споразумение за поставянето на ценови таван на руския внос на рафинирани петролни продукти.
Определеният ценови таван е 100 долара за барел за продуктите, които се търгуват премийно, основно дизелът, а за тези, които се търгуват на намаление - като нафтата и мазута - ценовият таван е 45 долара за барел. Предстои ограниченията да влязат в сила в неделя (5 февруари).
Цената на златото намаля с над 2% до 1877,9 долара за тройунция. Доходността по 10-годишните щатски облигации достигна ниво от 3,532%.