Европейските индекси се изкачиха до най-високото си ниво от май 2022 г. в началото на новата седмица, след като пазарните настроения бяха подкрепени от по-нататъшното отваряне на китайската икономика, пише CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 завърши деня с 1% нагоре, след като повечето сектори и основни борси се озоваха на зелено. Ръстовете поведе технологичната индустрия с 3,5% повишение, последвана от акциите на строителните компании, които записаха 2,7% покачване.
Европейски борси. Таблица: CNBC
Швейцарската централна банка отчете най-голямата загуба в своята 116-годишна история. Загубата е достигнала 132 млрд. швейцарски франка (143 млрд. долара) за фискалната 2022 г. по предварителни данни.
В резултат на това банката няма да прави обичайните си плащания към швейцарското правителство и страните членки, обяви тя, а плащанията към акционерите също ще бъдат засегнати. 131 млрд. франка от загубата идват от позиции в чуждестранна валута и 1 млрд. от позиции в швейцарски франкове.
Карстен Юниус, главен икономист на швейцарската банка J.Safra Sarasin, коментира пред CNBC, че загубата на централната банка няма да доведе до промени в паричната ѝ политика и очаква повишение на лихвата с още 100 базисни пункта тази година.
Междувременно днес стана ясно, че безработицата в еврозоната е останала на рекордно дъно през ноември, въпреки забавянето на икономическия растеж в региона.
През ноември безработицата е била 6,5%, сочат данни на Евростат, според които става дума за 10,97 млн. души.
Това е историческо дъно за безработицата откакто се води статистика от 1998 г. Показателят съответства на прогнозата на икономистите, публикувана от Wall Street Journal.
Очаква се безработицата да нарасне през първата половина на 2023 г., докато рецесионният натиск се увеличава, като вероятно ще достигне 7% до средата на годината, твърдят от FactSet.