Суровият петрол поскъпва в петък, отбелязвайки ръстове за втора поредна търговска сесия, но върви към седмичен спад, тъй като опасенията около търсенето продължават да натежават на пазара, пише Bloomberg.
Световният бенчмарк Брент поскъпва с 0,29% или 0,23 долара, до 78,92 долара за барел, като за седмицата поевтинява с малко над 8 на сто.
Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) се покачва с 0,37%, или 0,27 долара, до 73,94 долара за барел. За последните седем дни сортът поевтинява със 7,83%.
Саудитска Арабия намали цената на барелите, които ще бъдат доставени до Европа и Азия през февруари, като подчерта опасенията около краткосрочните перспективи. Китай – най-големият вносител в света – продължава своята битка с пандемията, след като броят на новозаразените с коронавирус нарасна след разхлабване на доскоро строгите ограничителни мерки в страната.
„По-широките финансови пазари започнаха 2023 г. в мрачно настроение за световната икономика и петролът се оказа замесен в това“, обясни Вандана Хари, основател на Vanda Insights. Търсенето на изгодни сделки спомага за покачването на цените, добави експертът.
Слабото начало на новата година е влошено и от липсата на ликвидност, което прави петролните фючърси податливи на големи ценови колебания. Международният валутен фонд (МВФ) предупреди по-рано през седмицата, че една трета от световната икономика може да навлезе в рецесия през 2023 г., а управителят на Федералния резерв в Сейнт Луис Джеймс Булард каза, че лихвите все още не са достатъчно ограничаващи растежа.
Щатският износ на петролни и рафинирани продукти е нараснал с 1,33 млн. барела миналата седмица, показа правителствената статистика. Търговските запаси на "черно злато" са се увеличили с 1,69 млн. барела, докато тези на бензин са намалели.
*Към 09:30 ч. българско време
преди 1 година Дали може да използваме Мартингейл за рулетка? (руска) отговор Сигнализирай за неуместен коментар