Цената на суровия петрол се понижава в петък, докато пазарите осмислят признаците на затягане на предлагането и възможността за подобрено търсене от Китай въпреки низходящия натиск от лихвените повишения, пише Bloomberg.
Световният бенчмарк Брент поевтинява с 0,22%, или 0,18 долара, до 81,03 долара за барел.
Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) намалява с 0,35%, или 0,27 долара, до 75,84 долара за барел.
И двата сорта са на път да запишат седмично повишение от около 7%, като за WTI то ще е най-голямото от началото на октомври насам.
Има признаци, че руските доставки към Азия намаляват заради ценовия таван. По-рано тази седмица Международната агенция по енергетика (МАЕ) заяви, че цените може отново да започнат да се покачват догодина, когато наложените от Запада санкции започнат да свиват предлагането от Москва.
Бързото премахване на противоепидемичните мерки в Китай предизвика оптимизъм около дългосрочните перспективи за търсенето, въпреки че краткосрочните перспективи остават несигурни заради пандемията и ръста в положителните случаи на заразени с коронавирус. Потреблението може да се възстанови още през второто тримесечие на следващата година, смята ръководителят за Азия във Vitol Group Майк Мюлер.
„Затегнатото предлагане взе връх над опасенията около търсенето“, каза Равиндра Рао, ръководител по суровинни проучвания в Kotak Securities Ltd. в Мумбай. „Поевтиняването на долара също спомогна за възстановяването на цените“.
Очаква се „черното злато“ да завърши годината с повишение след по-ранния волатилен период, подсилен от устойчивата липса на ликвидност. Пазарът е изправен пред предизвикателства, като по-рано Европейската централна банка (ЕЦБ) сигнализира за още лихвени повишения, подобно на Федералния резерв на САЩ, с което предизвика опасения за икономическо забавяне.
*Към 09:51 ч. българско време