Предстои една от може би най-дългоочакваните седмици в последните няколко месеца – централните банкери ще проведат последните си за 2022 г. заседания за определяне на пътя на паричната политика, като очакванията са някои от тях да забавят темпа на парично затягане, след като данните показаха охлаждане на инфлацията и на пазара на труда.
Федерален резерв на САЩ
Представителите на Комисията по открити пазари към Фед ще се срещнат на 13-14 февруари, като ще обявят своето решение в сряда (14 февруари). Очакванията са регулаторът да избере лихвено повишение с 50 базисни пункта (б.п.), след като на последните си четири заседания напредваше с по 75 б.п. Ако очакванията се оправдаят, федералната лихва ще достигне диапазон от 4-4,5%, или най-високото ниво от 2007 г. насам.
От ведомството на Джером Пауъл обаче може да сигнализират и за още повишения през 2023 г. Анкета на Bloomberg сред 44 икономисти показа, че след решението си тази седмица Фед може да одобри две лихвени увеличения от по 25 б.п. догодина, когато ще задържи федералната лихва на върха ѝ, прогнозиран да бъде 4,9%.
Проучването на медията показа още, че Фед ще намали лихвите до 4% през юни 2024 г. и до 3,5% до края на годината.
Икономистите очакват увеличния в общ размер от един процентен пункт, с които федералната лихва ще достигне върха си. Източник: Bloomberg L.P.
В сряда, когато ще бъде заседанието на банкерите, се очаква и понижаване на прогнозите за икономическия растеж през 2023 г. от 1,2% през септември до 0,8%. Междувременно безработицата може да се увеличи до 4,6%, след като през ноември тя достигна 3,7%.
"Фед сигнализира, че крайният размер на лихвата вероятно ще бъде около 5%, които ще бъдат достигнати в началото на 2023 г. За да стигне дотам, централната банка вероятно ще увеличи лихвите с 50 б.п. през декември, които ще бъдат последвани от два хода от по 25 б.п. през 2023 г. Очакваме през годината тя да се задържи на това ниво", обясниха Анна Уон и Елиза Вингер от Bloomberg Economics.
Ден по-късно предстои Европейската централна банка (ЕЦБ) също да вземе решение, като по всяка вероятност тя ще бъде повлияна от хода на Фед.
Очаква се централната банка ще завиши лихвата си по депозитите - понастоящем на ниво от 1,5% - до 2%, което ще е най-високото от 2009 г. насам, сочи проучване на Ройтерс, проведено в периода 5-8 декември. Медианните прогнози за лихвата се подкрепят от 51 от 60 анкетирани икономисти, докато други двама смятат, че ЕЦБ ще се върне към старите си навици на пасивна предпазливост, а седем - че ще бъде по-агресивна в ходовете си.
През октомври регулаторът одобри второ поредно лихвено увеличение от 75 базисни пункта (б.п.)
"Заседанието на ЕЦБ тази седмица е едно от малкото, на което банката ще вземе решение след Федералния резерв на САЩ, а не преди него. Забавянето на ходовете на Фед ще повлияе и на ЕЦБ", смята Карстен Бржески от ING.
Очакванията са още регулаторът да даде подробности за това как планира да свие баланса си на стойност 8,8 трлн. евро. В последните години банката поддържаше ултраразхлабена парична политика, като закупуваше държавни облигации, подпомагайки стимулирането на растежа.
На фона на инфлацията обаче – макар и да показа забавяне до 10% през ноември – централните банкери бяха принудени да активират и други инструменти на паричната политика, извън лихвите. „Най-големият въпрос за декември е какво ще направят те относно паричното затягане“, коментира Маршел Александрович, икономист за Европа в Saltmarsh Economics, цитиран от Bloomberg.
Последните изказвания на представителите на ЕЦБ предполагат, че процесът ще бъде „постепенен“ и „предсказуем“, което вероятно означава, че може за него да не се прилага взимането на решение от среща на среща, както е с лихвите.
„През декември ЕЦБ ще представи някои общи принципи за това как планира да осъществи количественото затягане, но няма още да уточнява конкретните суми и време за свиване на баланса“, прогнозира Франциска Пламас, старши икономист за Европа в Capital Economics.
Забавяне в темпа на затягане се очаква и от Английската централна банка (АЦБ).
„Почти година, след като започна своя цикъл на затягане, АЦБ изглежда, че отново ще одобри още едно коледно лихвено увеличение“, каза Елизабет Мартинс от HSBC, цитирана от Ройтерс.
„Смятаме, че ще е от 50 б.п., с което лихвата ще достигне 3,50%, като рисковете са наклонени към по-голям ход от 75 б.п., вместо към по-малък от 25 б.п.“, допълни експертът.
Само двама икономисти от анкетираните от медията прогнозират увеличение от 75 б.п.
Решения на централни банки в следващите дни. Източник: Bloomberg L.P.
Освен тримата големи – Фед, ЕЦБ и АЦБ – тази седмица се очакват още решенията на регулаторите в Швейцария, Норвегия, Русия, Мексико, Тайван, Колумбия и Филипините.
Що се отнася до макроикономически данни, в следващите дни ще стане ясно как се е движила инфлацията през ноември в различни точки на света, довела ли е до спад в нагласите, бизнес активността и търговията на дребно, както и какви промени са настанали на пазара на труда.
Ето какво още ще следим в идната седмица:
Понеделник ще започне с данни за производствената инфлация в Япония през ноември, последвани от статистика за брутния вътрешен продукт (БВП), търговския баланс и промишленото производство на Великобритания. По-късно през деня се очаква изказване от управителя на Канадската централна банка Тиф Маклем.
Във вторник се очаква Южнокорейската централна банка да публикува протоколите от последното си заседание. Във Ввеликобритания се очакват данни за безработицата, а в Германия – за потребителската инфлация през ноември и за икономическите нагласи през текущия месец. Същия ден управителят на Английската централна банка (АЦБ) Андрю Бейли ще направи изказване.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и съюзниците ѝ, носещи общото наименование ОПЕК+, ще публикува своя месечен доклад за петролния пазар.
На фокус през деня ще са и данните за потребителската инфлация в САЩ през ноември.
В сряда управителят на Австралийската централна банка Филип Лоу ще направи изказване. Япония ще публикува данни за фабричните поръчки, бизнес активността и за промишленото производство. Във Великобритания се очаква статистика за потребителската инфлация през ноември.
По-късно ще стане ясно с колко се е ускорила инфлацията в Испания през миналия месец. В Европа се очаква статистика за промишленото производство. Русия ще публикува данни за представянето на икономиката си през третото тримесечие. Данни за БВП се очакват и в Нова Зеландия.
В САЩ се очаква ежеседмичната статистика за резервите на петрол. Федералният резерв ще вземе решение за паричната си политика.
В четвъртък Япония ще публикува данни за търговския си баланс, заедно с Южна Корея. В Австралия ще има статистика за пазара на труда, а в Китай – за продажбите на дребно и промишленото производство. Очаква се статистика за инфлация във Франция през ноември.
Швейцарската централна банка ще вземе решение за пътя на паричната си политика, последвана от АЦБ и ЕЦБ.
В САЩ се очакват ежеседмичните данни за молбите за помощи при безработица, както и за продажбите на дребно.
В последния работен ден от седмицата ще стане ясно нараснали ли са продажбите на дребно в Обединеното кралство през миналия месец. За региона на Европа се очакват предварителни данни за индекса на мениджърите по поръчките (PMI) през декември, както за потребителските цени и за търговския баланс. Италия ще публикува статистика за инфлацията. Руската централна банка ще вземе решение за пътя на паричната си политика.